Bağımsızlık Yolu, Ankara Ziyaretlerini Tamamladı

Bağımsızlık Yolu, Ankara’da gerçekleştirilen ziyaretlerinin üçüncü gününde Türkiye İşçi Partisi (TİP) ile Emek Partisi (EMEP) temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirip ziyaret programını tamamladı.

TİP: Türkiye İle Kurulan İlişki Hami İlişkisi Üzerinden Yürütülmemelidir

Bağımsızlık Yolu’nun, Türkiye İşçi Partisi (TİP) ziyaretinde PM Üyesi İlke Bereketli, PM Üyesi Erkan Yıldız ve Ankara İl Yönetimi temsilcisi Ece Türközü yer aldı.

Ziyarette, kimlik değil sınıf mücadelesi hakkında görüşler ve talepler paylaşılarak, Kıbrıs Sorunu, asimilasyon politikaları, Türkiye’nin özellikle 2015 sonrasında Kıbrıslı Türk halkının üzerinde artırdığı baskıcı politikalar ele alındı. Türkiye kökenli Kıbrıslı Türkler’e karşı partinin tutumunu aktaran Bağımsızlık Yolu heyeti, parti politikaları ve yürütülen kampanyalar ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Bağımsızlık Yolu’nun siyasetini olumlu bulduğunu ve kendi siyasetleri ile benzeştiğini dile getiren TİP heyeti, kendi siyasetleri, örgüt yapısı ve seçim süreci hakkında bilgi verdi. Heyet ayrıca, sosyalistlerin görevlerinden birinin emek mücadelesini yükseltmek ve mevcut iktidarın gidişine katkıda bulunmak olduğuna dikkat çekti.

Ana hedeflerinin, sosyalistleri ana muhalefet noktasına getirmek olduğunu ifade eden TİP heyeti, siyasal spektrumda iktidarın alternatifi olan muhalefetin, sosyalist bir değerden kurulması gerektiğini belirtti.

Türkiye’deki bazı sosyalist örgütlerin bile Kıbrıslı Türkler’e uyguladığı hami yaklaşımından uzak olduklarını belirten TİP heyeti, Kıbrıs halklarının kendi kaderini belirleme hakkı olduğuna vurgu yaptı. Heyet, Türkiye ile kurulan ilişkinin hami ilişkisi üzerinden değil Kıbrıslı Türkler’in kendi iradelerine saygı duyulması gerektiğinin altını çizdi.

TİP heyeti, Bağımsızlık Yolu ile ilişkilerini ilerletmek için işbirliği yapılabilecek alanlar konusunda çalışma başlayacağını belirtti.

EMEP: Kıbrıslı Türkler ve Elenler’in Kendi Kaderini Belirleme Hakkı Vardır

Emek Partisi (EMEP)’ne gerçekleştirilen ziyarette ise EMEP Ankara İl Başkanı Şükran Doğan ile görüşüldü. Bağımsızlık Yolu’nun kimlik değil sınıf mücadelesi görüşünün aktarıldığı görüşmede, Kıbrıs’taki solun, tamamen federasyon ve barış mücadelesine endekslenerek, sermaye-emek çelişkisinden kopması tartışıldı. Bağımsızlık Yolu heyeti, barış ve federasyon mücadelesinin, sınıf ve emekçiler temelinde şekillenmesinin önemine dikkat çekti.

Türkiye’deki seçim atmosferi hakkında bilgi veren Doğan, seçimleri önemsiz görmediklerini ama her şeyi seçimlere endekslemediklerini belirtti. Kendilerinin de içinde bulunduğu emek ve özgürlük ittifakı ile ilgili yapılan çalışmaları paylaşan Doğan, Türkiye’nin içinde bulunduğu baskı ve sömürü ortamını aktardı.

Halkların kendi kaderini tayin etme hakları olduğunu ifade eden Doğan, parti görüşlerinin Kıbrıslı Türkler ve Elenler’in de kendi kaderini belirleme hakkı olduğunu dile getirdi.