Bağımsızlık Yolu, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Eylemine Ziyaret Gerçekleştirdi

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Umut Ersoy ve beraberindeki heyet, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin devam eden eylemine ziyaret gerçekleştirdi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Mustafa Naimoğulları ile eylem alanında görüşme gerçekleştiren Ersoy, Bağımsızlık Yolu’nun yaşanan süreçle ilgili görüşlerini paylaştı.

Ersoy: Planlı ve Yapısal Tarım ve Hayvancılık Politikası Şart

Ersoy, planlı ve yapısal tarım ve hayvancılık politikasının önemine işaret ederek, maliyetlerin ancak üreticinin maliyetlerinin düşürülmesiyle sağlanabileceğini anlattı. En temel giderlerden birinin akaryakıt diğerinin ise elektrik olduğuna dikkat çeken Ersoy, akaryakıtın sadece iki şirkete bırakıldığını, elektriğin ise halkın sırtında kambur olan AKSA dolaysıyla normalde ödenmesi gereken elektrik ücretinden daha fazlasını ödememize sebep olduğunu söyledi. Var olan tarım arazilerinin korunması, tarımsal verimliliğin artırılması için küçük ölçekli üretim yerine kooperatifleşerek büyük ölçekli üretime geçilmesi gerektiğini aktaran Ersoy, böylelikle tarımsal üretimin yem maaliyetlerini düşürülebileceğini anlattı. Bu üç unsurun maaliyetleri artırdığını ve verimsiz üretim modeliyle hem üretici hem de halk bedel ödediğini söyledi.

İthal etin çözüm olmadığını vurgulayan Ersoy, önemli olanın üretim olduğunu belirterek mevcut hali ile üretimin yetersiz olduğunun aşikar olduğunu söyledi. Ersoy, Naimoğulları ile yaptığı görüşmede, üretim modelinin değiştirilerek, planlı ve yapısal tarım ve hayvancılık politikası şart olduğunu belirterek, Bağımsızlık Yolu’nun çözüm önerilerini aktardı.