Bağımsızlık Yolu Milletvekili Adayı Ersoy, Lefkoşa Açık Pazara Ziyaret Gerçekleştirdi

Bağımsızlık Yolu milletvekili adayı Umut Ersoy, Merkez Lefkoşa’da kurulan Açık Pazara ziyaret gerçekleştirdi. Ersoy ve Bağımsızlık Yolu üyeleri, sendikasız çalıştırılmanın yasaklanması talebini dile getiren broşür dağıttı. Sendikasız çalıştırılmak yasaklansın talebini Merkez Lefkoşa’da yükseltti. Ersoy, esnafın ve halkın sorunlarını dinleyerek Bağımsızlık Yolu’nun bu sorunlara yönelik geliştirdiği talepleri halkla paylaşma fırsatı buldu.

Ersoy, halkın dile getirdiği sorunlardan olan özel sektördeki güvencesiz çalışma sorununa ilişkin sendikasız çalıştırılmanın yasaklanması talebi ile özel sektör emekçilerinin kendi sorunlarını kendilerinin çözebileceği koşulların yaratılmasının amaçlandığını aktardı. Yasanın Bağımsızlık Yolu tarafından hazırlanıp meclise sunulduğunu fakat meclisteki sermaye temsilcilerinin bu yasayı reddettiğini belirtti. Halkın dile getirdiği sorunlardan bir diğeri de kamuda taşeron ve güvencesiz çalışma koşulları sorunlarına Ersoy, anayasaya da aykırı olan kamuda taşeron ve benzeri güvencesiz çalışma modellerinin ortadan kaldırılması için yıllardır mücadele ettiklerini belirterek, bu konudaki mücadeleyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

Halk hayat pahalılığı karşısında alım gücünün günden güne erimesini dile getirirken, Merkez Lefkoşa esnafının da LTB’nin yer kiralarında uyguladığı 3 katı aşan zammın, iş yapmayı zorlaştırdığını aktardı. Gelen şikayetler üzerine Bağımsızlık Yolu’nun çözüm önerilerini aktaran Ersoy, asgari ücretin en düşük kamu maaşına eşitlenmesi ve hayat pahalılığı ödeneğinin 6 aydan 3 aya indirilmesi talebini halka aktardı. Hayata geçmesi halinde emekçilerin alım gücünün enflasyon karşısında ezilmesinin bir nebze durdurulabileceğini altını çizen Ersoy, Bağımsızlık Yolu’nun ekonomik kriz ve hayat pahalılığı konusundaki mücadelesini anlattı.