Bağımsızlık Yolu Milletvekili Adayı Umut Ersoy, KTMMOB’yi Ziyaret Etti

Bağımsızlık Yolu Milletvekili Adayı Umut Ersoy ve parti üyeleri, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ni (KTMMOB) ziyaret etti.

Kıbrıslı Türk halkının kamusal kurumlarından biri olan Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin iradesinin, UBP-DP-YDP hükümeti tarafından gasp edilmeye çalışılmasını eleştiren Ersoy, KTMMOB Yasası’nın 39. ve 41. maddelerinde yapılmak istenen değişiklik önerisinin hem birliğin hem de Kıbrıslı Türk halkının iradesini ortadan kaldırmaya yönelik bir girişim olduğunu söyledi. Ersoy, KTMMOB’nin halk nezdindeki güvenilirliğini yineleyerek, KTMMOB’nin vize süreçlerinde dışlanmasını öngören yasa değişikliğinin asla kabul edilemez olduğunu ve hükümetin halen geri çekilmemiş olan ilgili yasayı yeniden meclis gündemine getirmesine karşı mücadele edeceklerini belirtti.

Bakanlar Kurulu, Meclis ve alt çalışma gruplarında, KTMMOB ve birliğe bağlı odalara bağlı sektörlerle ilgili yasal düzenlemelerin kendilerinden bağımsız şekilde sürekli gündeme gelmesini eleştiren KTMMOB temsilcileri, ele alınan bu süreçleri sürekli takip ettiklerini ve aykırı düzenlemelere karşı mücadele verdiklerini vurguladı.

Bağımsızlık Yolu’nun çarpık kentleşme, peşkeş ve talan nedeniyle insan sağlığına ve doğaya verilecek her türlü zarara karşı mücadele etmeye devam edeceğini vurgulayan Ersoy, emirname yasasının halkın sağlığını, kültürel ve ekonomik kent altyapılarının sağlanmasını, ekolojik yapının gözetilmesini ve tarihi kültürel yapıların korunmasını gözeterek devreye girmesinin önemine dikkat çekti. Ersoy, emirname yasası hazırlanırken, mimar, mühendis, şehir plancıları odaları, demokratik kitle örgütleri, akademisyenler ve çevre örgütlerinin sürece emek koyabilmesi gerektiğinin altını çizdi. KTMMOB temsilcileri ise Bağımsızlık Yolu’nun şehir planlama ve İskele Emirnamesi konularında verilen mücadele sürecindeki destek için teşekkür etti.

İnşaat sektöründe, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği tarafından hayata geçirilmesi planlanan yapı kontrol ve denetim projesi yerine portal oluşturulması gerektiğine dikkat çeken KTMMOB, her inşaatın bir kimliği olması gerektiğini belirtti. Portal için teknik altyapının oluşturulduğunu söyleyen KTMMOB temsilcileri, inşaatı devam eden veya yeni başlanacak olan binalarda yapı kontrollerinin firmalar tarafından değil, sistemli ve etkin bir şekilde belediyeler tarafından kontrol edilebilmesi gerektiğini vurguladı.

Deprem sonrasında risk içeren okulların belirlendiğini ifade eden KTMMOB temsilcileri, binaların performans analizi ve güçlendirme projeleri ve okullar dışında kalan kamu binaları ile konutların analiz edilme süreci hakkında bilgi verdi. Ziyarette, kentlerin fiziki planına göre yeni yapılanmalara ihtiyaç duyulması ve deprem yönetmeliğine uygun adımlar atılması için bilimsel çalışmaların önemi tartışıldı.

Eğitim, sağlık, barınma, ulaşım, çalışma yaşamı ve iletişim gibi en temel ihtiyaçların sağlıklı şekilde belirlenmesi ve planlanması için çağdaş yöntemlerle gerçekleştirilecek bir nüfus sayımı yapılması gerektiğini söyleyen Ersoy, ülkeye kimlikle girişin sona ermesi, vize sisteminin zorlaştırılması, yatay geçiş ve yenilemeler dışında tüm çalışma izinlerinin durdurulması ve çağdaş vatandaşlık yasası taleplerini dile getirdi.

Bağımsızlık Yolu’nun emek ve emekçiden yana politikalarını takip ve takdir ettiklerini belirten oda başkanları, partinin ara seçimlerde aday çıkarmış olmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.