Bağımsızlık Yolu, TC Elçiliği Tarafından Fonlandığı Yönündeki Gerçek Dışı İddiaları Mahkemeye Taşıyor

Bağımsızlık Yolu, İzzet İzcan ile Salih Oğuzhan Karahan’a Zem ve Kadih Davası açtı.

Bağımsızlık Yolu’nun TC Elçiliği’nden fonlandığı yönündeki gerçek dışı iddialara ilişkin Bağımsızlık Yolu tarafından Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde iki ayrı dava dosyalandı.

Bağımsızlık Yolu’ndan yapılan açıklamaya göre, birinci dava Radyo Mayıs’ta Onuncu Köy isimli programda, Bağımsızlık Yolu’nun TC Elçiliği tarafından desteklendiğini iddia eden açıklamaları için İzzet İzcan’a, ikinci dava ise Avrupa Parlamentosu adayı Salih Oğuzhan Karahan’a (Oz Karahan) sosyal medyada canlı yayın olarak gerçekleştirilen Serdinç Maypa’nın programında, Bağımsızlık Yolu’nun TC Elçiliği’nden fonlandığını iddia ettiği açıklamalarından dolayı açıldı. Ayrıca Salih Oğuzhan Karahan’ın (Oz Karahan) programda yapmış olduğu zemmedici açıklamaların bulunduğu yayını, kendisinden talep edildiği halde kaldırmadığı, yayınlanmasına ve yaygınlaştırılmasına devam ettiğinden dolayı Serdinç Maypa da dava edildi.

Bağımsızlık Yolu’ndan yapılan açıklamada, hiçbir dayanağı olmadan bir süredir devam eden saldıralar karşısında sessiz kalınmayacağının ve emekçinin partisi Bağımsızlık Yolu’na “çamur at izi kalsın” mantığı ile hareket eden kişilere karşı hukuk yolu ile mücadelelerinin süreceğinin altı çizildi. Açıklamada, Bağımsızlık Yolu’nun iftiralara karşı dava açmaktaki amacının hakkındaki iddiaların gerçek dışı olduğunun ortaya çıkması olduğu vurgulandı.