Bağımsızlık Yolu Ziraat Mühendisleri Odası’na Ziyaret Gerçekleştirdi

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Umut Ersoy beraberindeki heyet Ziraat Mühendisleri Odası’na ziyaret gerçekleştirerek Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam ile görüştü.

Bir süredir ülke gündemini meşgul eden tarım ve hayvancılıkta yaşanan kaotik durumun değerlendirilmesi yapılan görüşmede, bu konuda atılması gereken adımlar irdelendi. Tarım ve hayvancılık alanındaki girdi maliyetlerin düşürülmesi için atılması gerekli olan adımlar konuşulurken mevcut veriler üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

Yem maliyetleri hayvan üreticileri için en büyük gideri kapsarken, yem maliyetlerinin düşürülmesi için tarımsal üretimin artırılması gerektiği ve geçmiş yıllardaki tarımsal üretim oranlarıyla güncel oranlar karşılaştırıldı. Elektrik ve mazot girdi maliyetlerindeki yüksek harcamalar vurgulanan görüşmede, hayvan üreticileri ve çiftçilerin girdi maliyetlerinin düşürülmesi için elektrik ve mazot üretiminde kamucu anlayışa ihtiyaç olduğu vurgulandı. Görüşmede, küçük baş ve büyük baş hayvan üreticilerinin küçük ölçekli üreticisinin, girdi maliyetlerinin arttığı bu koşullarda üretime devam edebilmesi için hayvan sayısını artırması veya kooperatifçilik yoluyla üretim ölçeğini büyüterek üretime devam etmesi gerektiği tespiti yapıldı. Bunun yanında kamusal arazilerin icarında, devlet tarafından öncelik hayvan üreticilerine verilmesi gerektiği üzerinde duruldu.