Bağımsızlık Yolu’nda “Yeraltı Maden-iş Yeni Çeltek” Belgesel Gösterimi Yapıldı

Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihine adını yazdırmış direnişini konu alan “Yeraltı Maden-iş Yeni Çeltek” “Unutturulanlar 2” Belgeseli emekçinin partisi Bağımsızlık Yolu Genel Merkezi’nde gösterildi.  

Yoğun bir katılımla gerçekleşen belgesel gösterimi yakın coğrafya olan Türkiye’deki devrimci sendikal örgütlenme ve direnişi konu alıyordu. Sendikal örgütlenme biçimiyle “Üretenlerin yöneten olma” deneyiminin yaşandığı Yeni Çeltek Direnişi’ni aktaran belgesel, bugün hala işçi sınıfının yolunu aydınlatıyor.

Ersoy: Geçmişten Ders Çıkararak, Mücadeleyi Yükseltme Kararlılığındayız

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Umut Ersoy gösterim öncesi yapmış olduğu konuşmada, 1 Mayıs’a doğru giderken geçmişin deneyimlerini hatırlayarak, çıkarılan derslerle mücadeleyi yükseltme kararlılığında olduklarını söyledi. Ersoy, yakın coğrafya deneyimine bakıldığı zaman, o dönemde Türkiye’deki Yeni Çeltek Maden işçilerinin, faşist baskılar ve zor şartlar altında nasıl bir devrimci sendikal hareket yarattıklarını ve 2024 yılında bu mücadele deneyiminden nasıl dersler çıkarılabileceğinin önemini vurguladı.

Bugünkü şartlarda özel sektör emekçilerinin sendikasız, güvencesiz, emekçi haklarının geriletildiği bir dönem yaşandığını aktaran Ersoy, örgütlenme şartlarının zorluklarından bahsetti. Ersoy, zor koşullar altında devrimci örgütlenme deneyiminden dersler çıkararak, geleceği emekten yana inşa edeceklerini vurguladı.