Bağımsızlık Yolu’ndan Seçim Değerlendirmesi: İnadımız Yarına, İnancımız Sınıfa!

Emekçinin partisi Bağımsızlık Yolu gerçekleşen ara seçim sonrası değerlendirme yaptı. Seçim sonuçlarının kesinleşmesi üzerine Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Celal Özkızan, Genel Sekreter Yardımcısı Münür Rahvancıoğlu ve Milletvekili adayı Umut Ersoy değerlendirmelerde bulundu.

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Celal Özkızan yaptığı açıklamada, bu seçimde de asgari ücretin en düşük kamu maaşına endekslenmesi talebi, servet vergisi talebi, özel sektör çalışanları için güvenceli çalışma, sendikasız çalıştırılmak yasaklansın talebi meclise giremedi, Bağımsızlık Yolu’nun taleplerini şimdilik meclise taşıyamadık dedi.  Sınıf ve emek mücadelesinin inişli çıkışlı bir mücadele olduğunu belirten Özkızan, Bağımsızlık Yolu’nun talepleri meclise giremese de halktan ciddi karşılık bulduğunu söyledi. Bu taleplerin halkın yaşamsal ihtiyaçları olduğunun altını çizen Özkızan, bu yaşamsal ihtiyaçları dillendirmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreter Yardımcısı Münür Rahvancıoğlu ise, çok kendine özgü bir seçim yaşandığını vurgularken, çeşitli sebeplerden dolayı katılımın düştüğünü, katılım analizi yapılırken ise tek bir neden bağlama hatasının yapılmaması gerektiğini söyledi. Rahvancıoğlu, birden fazla sebeple birden fazla özne seçime katılmama çağrısı yaptığını aktarırken, tek bir adayın seçimi herhangi bir değişim yaratmayacağı düşüncesi de seçime katılımı etkilediğini söyledi. Normal koşullarda seçime girme şansı olmayan ya da normal koşullarda seçilme şansı olmayan öznelerinde yarışa dahil olabildiği bir seçim süreci yaşandığını belirtti.

Rahvancıoğlu, en önemli nokta bu kadar özgün ortamda gerçekleşmiş olan bir seçimde, Bağımsızlık Yolu’nun %1.32 ile sınıf mücadelesinden yana, emek mücadelesinden yan, asgari ücretin en düşük kamu maaşına eşitlenmesi talebinden yana, sendikalaşmadan yana, servet vergisinden yana kitleyi bir araya getirebilmiş olmasıdır dedi. Seçim süreçlerinin örgütlü mücadelenin konuştuğu bir süreç olduğunu belirten Rahvancıoğlu, oysa bu seçim örgütlü mücadelenin konuştuğu bir süreç değildi dedi. Bağımsızlık Yolu’nun sapa sağlam durduğunu vurgulayan Rahvancıoğlu, bir sonraki mücadele için heyecanlı olduklarını söyledi. Rahvancıoğlu, seçimden önce ne yaptıysak, seçimde ne yaptıysak, seçimden sonraki süreçte de aynılarını yapmaya kararlıyız dedi. Herkesi kucaklayarak değil, emekten yana bir değişimi yaratmak için mücadele ettiklerini belirten Rahvancıoğlu, bu ülkede herkes adına konuşarak değil, bu ülkeden konuşulmayan, emekçilerden taraf konuşarak bir değişimin olabileceğini vurguladı.

Bağımsızlık Yolu Milletvekili adayı Umut Ersoy ise, ortaya çıkan sonucun bir anda çıkan bir sonuç olmadığını söylerken, yılların birikimi olarak bugünlere bizi getiren, halktan kopuk, yozlaşmış, ilkesi siyasetin hayatın merkezi yerleşmiş olmasıdır dedi. Seçim süresince sürekli vurguladıkları “Biz vaat vermiyoruz, mücadele sözü veriyoruz” cümlesini hatırlatan Ersoy, sonuç ne olursa olsun bu mücadeleyi vereceklerini söyledi. Mücadele politikalarını yalnızca oy toplamak için, herkesin kalbini kazanabilmek için ya da bütün toplumu kucaklamak için ortaya atmadıkların vurgulayan Ersoy, bazı parti ve adaylar gibi sırf kulağa hoş geliyor diye de savunmuyorduk dedi.

Ersoy konuşmasının devamında, yarından itibaren taki hayata geçene kadar, taki emek ve kadınlar özgürleşene kadar, taki doğanın talanı sona erene kadar, taki halkları kardeş ve bağımsız bir Kıbrıs inşaa edene kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.