Bakandan Cevap Bekliyoruz

Dün iş cinayetine kurban giden Hüseyin Kurt’un, yaşamını kaybettiği Girne Hızır Reis Sokak’ta yer alan inşaatta iki kayıt dışı işçinin daha çalıştırıldığı söylentileri yaşanan olayın ve inşaatlardaki çalışma koşullarının ürpertici durumunu ortaya sermektedir.

Bunun yanında söz konusu inşaatın risk değerlendirme raporunun bulunmadığı, çalıştırılan işçilerin iş güvenliği mevzuatına uygun kıyafet kullanmadığı ve hiçbir önlem alınmadan çalıştırıldığı iddiaları göz önünde bulundurulduğunda, bakanlığın yasal bir zorunluluk değil de, “lütfen ve rica” ile ve bir lütufmuş gibi sermayeye seslenmesi, çalışanları koruyamayacağının apaçık göstergesidir.

4’lü hükümetin oluşturulduğu, Zeki Çeler’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na geldiği günden bugüne 8 işçinin iş cinayetine kurban gittiğini hatırlatırız.

Sn. Zeki Çeler’den cevap bekliyoruz:

1. Olayın yaşandığı inşaat bakanlığınız tarafından en son ne zaman denetlendi?

2. Söz konusu inşaatta çalışma izinsiz hatta reşit olmayan işçi çalıştırıldığı doğru mu?

3. Söz konusu inşaatın iş sağlığı güvenliği uzmanı ve risk değerlendirme raporu var mı?

4. Sermayeye “lütfen ve ricalar” ile önlem almalarını bekliyor oluşunuzun hiçbir işe yaramadığını ve bakanlığınız döneminde 8 işçinin hayatını kaybettiğini biliyor musunuz?

5. Bağımsızlık Yolu olarak hazırladığımız “10 ve üzeri işçi çalıştıran iş yerlerinde sendikasız işçi çalıştırılması yasaklansın” yasa tasarısını meclise sunduğunuz günden bugüne ne değişti?

6. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarına, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği’ne üyelik zorunluluğu getirirken, özel sektör çalışanlarının çalışmak için sendika üyesi olma zorunluluğu sizi neden rahatsız ediyor?

Bağımsızlık Yolu Girne Birimi(a)

Seval Avkan

Bağımsızlık Yolu Üyesi