Basiretsizliğinizin Yakacağı Tek Bir Canın Hesabını Veremezsiniz

Öğrencilerimizin Kıbrıs’a taşınması ve yerleştirilmesi ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar ile ilgili uyarılımızı Parti olarak dün yapmıştık. Dün geceden bu yanada yaşanan gelişmeleri takip ettik.

Sabah saatlerinde öğrencilerin yerleştirilmeye çalışıldığı özel öğrenci yurdundaki hijyen krizi bilgisi ile ise sarsıldık. Tuvalet, banyoları kirli, çarşafsız, bazı odalarda aydınlatmasız odalara öğrenciler yerleştirilmeye çalışılmıştır. Gençlerimizin gerekli hijyen koşullarının kontrolü yapılmaksızın yurda gönderilmiş olması kabul edilemezdir. Süreci takip ettikçe 24 – 48 saat arası bir süredir yollarda olan gençler için her hangi bir gıda hazırlığının da önceden yapılamamış olduğunu gözlemlemiş durumdayız. Hükümetimiz karantina süresi boyunca bu gençlerin dışarıya çıkıp markete gidemeyeceğinin farkında mıdır?

Hükümete hatırlatmak isteriz ki karantinaya alınan her insanın beslenmesinden, barınma koşullarına, hijyenine, fizyolojik ve psikolojik sağlığına sorumluluk tamamen hükümetindir. Doğru düzgün barınma hijyen koşulları, gıda ayarlamalarını dahi yapamayacaklarda yapabilecek yerlerde yardım istemeyi bilsinler. Bazı belediyelerimiz günlük olarak gıda dağıtım organizasyonları hali hazırda yapıyorlar, yetkilendirilmeleri halinde hijyen koşullarını sağlık alanındaki sendikalar da, odalar da denetlemesini de yapacaktır. Ki önümüzdeki 14 gün boyunca karantinadaki herkes için karantinanın doğru uygulanmasının da koşullarının da denetlenmesi hükümetin görevi olacaktır. Sizlerin basiretsizliği yüzünden tek bir insanımızın canının yanmasının hesabını halkımıza veremezsiniz. Admıza yurt dışından gelecek olan vatandaşlarımız için böylesi bir durumun oluşmaması için de önlemleri almak devletin görevidir.

Ayrıca Karantina için seçilen otellere devletin yapacağı ödemelerle ilgili de çeşitli söylentiler dolaşmaktadır. Karantina için seçilen otellerin artık otel olmamaları gerektiğini vurgulamak isteriz. Her bir karantina bölgesi Otel işletmecileri ile karantina süresince bağı olmayacak devlet denetimindeki bölgelerdir. Oda başı ücretlendirme yapılması gibi bir durum hele böylesi bir dönemde kabul edilemezdir. Karantina için seçilen her hangi bir yere devletin, çalışanları ile beraber el koyması gerekmektedir. Emekçiler ve işten çıkarılanlar için henüz hiç bir fon oluşturmamış, mali sıkıntılardan sürekli dem vuran hükümetin karantina için sermayeye para dağıtması kabul edilemezdir. 65 çalışanını işten çıkaran Kaya Palazzo Otel’in de el koyarak karantina için kullanılabilecek uygun özelliklere sahip bir otel olduğunu da yetkililere buradan bildiririz.

Bağımsızlık Yolu  (a)
Mustafa Keleşzade
Basın Yayın Propaganda Sekreteri