Başka Bir Lefkoşa’yı Birlikte Kurmak İçin Yola Çıkıyoruz

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Örgütü olarak örgüt meclisimizin bölgemize verdiği yetki ile LTB seçimleri ile ilgili görüşmelerini ve değerlendirmelerimizi tamamlamış durumdayız. Değerlendirmelerimiz ve bölge üyelerimiz ile yaptığımız istişareler sonuncunda belediye başkan adaylığında mevcut başkan ve TDP adayı Mehmet Harmancı’yı destekleme kararı alırken, belediye meclisinde ise TDP ile işbirliği yapma ve meclis üyeliğine ortak listede aday gösterme kararı almış bulunmaktayız.

Lefkoşa halkı geçtiğimiz dönemlerde DP ve UBP’li belediye başkanlarının yönetimleri altında büyük zorluklar çekmiştir. Hem DP, hem de UBP’nin desteğini alan Cemal Bulutoğulları’nın belediye başkanlığı döneminde belediye emekçilerinin maaşlarını ve yatırımlarını, Lefkoşalının ise belediyeden temel hizmetleri dahi alamadığı dönemin çilesi halen hafızlarımızda tazeliğini korumaktadır. Bu siyasetlerin temsilcilerinin Lefkoşalıya verebileceği ancak daha fazla çile olacaktır.

Önümüzdeki seçimlerin bir tarafında bu sabıkalı sağ siyasetler ve türevleri, diğer tarafında ise bu yozlaşmış siyasetin batırdığı belediyeyi yeniden Lefkoşalı’ya yakışır hale getirmek için kurulan sol bir ittifakının adayı olarak seçimlere katılıp, kazanmış olan Harmancı ve ekibi vardır.

2014’te gerçekleşen seçimleri kazanan Harmancı, TDP ve Baraka adaylarından oluşan meclis üyesi ekibi o günden bugüne belediye emekçilerinin maaşlarının ödenmesi ve güncel yatırımlarının yapılması görevlerini yerine getirmiştir. Belediye’nin piyasaya olan birikmiş borçlarının da bu 4 senede kapatmayı başarmıştır. Belediyenin içinde bulunduğu kötü durumu mazeret göstermeyip, belediyeciliğin salt çöp toplamak olmadığının bilinci ile hareket ederek, toplumcu belediyeciliğin nüvelerini göstermiştir; devlete ait bir sığınma evinin olmadığı, SORÖV’ün üstlendiği tek sığınma evinin de kapanmak zorunda kaldığı bir dönemde, Lefkoşa’da kadın sığınma evi açmıştır.

Emekçilerin haklarını korumuş, toplu iş sözleşmelerini imzaladı, emekliye ayrılan emekçilerin haklarını ödemiş, belediye emekçilerinin ve bölge halkının sırtından geçinen işe gelmeyen ve çalışmayan personelin işlerine son vermiştir. Paylaşımı, dayanışmayı, yardımlaşmayı, sadece yemek yapan bir yer olmanın ilerisinde el ele vererek üstesinden gelmek için Surlariçi’nde bulunan 300 ihtiyaçlı aileye ve mültecilerin hayatına dokunan Paylaşım Mutfağı’nı kurdu. Kültür sanat alanında, çocuklara hizmet hayatına başlayan Bandabuliya sahnesini Lefkoşalılara kazandırmıştır. Katılımcı yerel yönetim anlamında farklı demokratik kitle örgütlerinin bileşeni olduğu meclisler kurmuş, bölge toplantıları düzenlemiş, bölge halkı ile rutin buluşmalar gerçekleştirmiştir. Başta kamu ilkokullarındaki çocuklara hizmet veren Lefkoşa Gezi Trenini Lefkoşa’ya kazandırmıştır. Son bir yıl içerisinde altyapı yatırımlarını hızlandırmayı başarmıştır. Yerli, göçmen ayrımı yapmaksızın tüm bölge halkına adil hizmet vermiştir.

LGBT dostu bir belediyecilik sergilemiştir. Hayvan hakları örgütleri ve platformları ile işbirliği içerisinde icraatlar gerçekleştirmiştir.

Tüm bu olumlu gelişmelerin yanı sıra geçmişten gelen sorunlar ve eksikliklerin hepsinin giderilemediği aşikârdır; belediye emekçilerinin geçmiş dönemlerden kalan yatırımları, altyapıdaki eksiklikler, toplu taşımacılık ve toplumcu bir belediyecilik adına yapılabilecek daha pek çok şey halen belediyenin önünde durmaktadır.

Bağımsızlık Yolu olarak hem olumlu gelişmelerin, hem de sorun ve eksikliklerin farkındalığı ile Belediye Başkanlığında Mehmet Harmancı’ya yeni dönemde belediye başkan adaylığında destek olmak, belediye meclisinde de ortak listeye belediyeyi ileriye taşıma konusunda omuz vermek üzere dört aday göstererek işbirliği yapma kararı aldığımızı duyururuz. Örgütümüzden Ayşe İpçiler, Firuzan Nalbantoğlu, Sunalp Asena ve Mustafa Keleşzade işbirliğimiz kapsamında TDP listesinden Bağımsızlık Yolu adına seçimde aday olacaktır. Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Örgütü olarak Lefkoşa’da hem başkanlık, hem de belediye meclisi adaylığında seçim çalışmalarına aktif katılacağımızı bölge halkımıza bildirir, başka bir Lefkoşa’yı birlikte kurmak için mücadeleye ve iradesini sandığa yansıtmaya çağırırız.

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Örgütü (a)

Ömer Tatlısu

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Örgütlenme Sorumlusu