Biz Bu Konuyu Gündeme Getirmekten, Bu Soruları Sormaktan Vazgeçmeyeceğiz!

Yeni yıl kutlamalarında olduğu gibi bayramda da yine Türkiye’nin en ünlü “sanatçıları”, kumarhaneli otellerde sahne almaya adamıza geliyorlar. Türkiye magazin basınının ise bir numaralı gündemi Kıbrıs’ta sahne alacak sanatçılara ödenecek miktarlar. Bazı sanatçılar için sahne alma ücreti olarak 10 Milyon TL civarlarında miktarlar ödeneceğine dair iddialar, bu haberlerde mevcut. Bu ekonomik faaliyetin büyüklüğünün kktc ekonomisi açısından, oranının anlaşılması açısından Kültür Dairemizin 2023 yılında çeşitli alanlarda faaliyet yürüten sanat derneklerine ayırdığı ödeneğin toplamı 779 bin 850 TL’dir. Kabaca bir hesap yaparsak bayramda sahne alacak tek bir sanatçının alacağı iddia edilen ücretin 10’da 1’i!

Ülkemizde sanata ve sanatçıya destek son derece kısıtlı ve gereksiz görülürken, ada kültürümüze yönelik ise planlı bir asimilasyon politikası sürdürülmektedir.

Sanat emekçilerinin özlük haklarının; örneğin iş güvencesi için sözleşme zorunluluğu, barlarda, düğünlerde vs. çalan müzisyenlerin sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının yapılması, yapıldığının takip edilmesi veya bilakis devlet tarafından karşılanmasını savunan Bağımsızlık Yolu olarak sormayı görev biliriz;

Bu büyük ekonomik faaliyetten Kıbrıslı Türk halkı ne denli faydalanabilmektedir?

Sanatçılarımızın emekliliği, iş güvencesi ve güvenliği gibi sorunlara yönelik herhangi bir çalışmanız neden yok?

Başka ülkelerden getirilen sanatçılarla yapılan etkinliklerin vergilendirilip sanat emekçilerine, şeffaf sorgulanabilir bir kaynak neden oluşturulmuyor?

Yoksa sanat ve sanatçı değil sadece para mı değer verdiğiniz şey?

Bağımsızlık Yolu (a)

Tahsin Oygar