EL-SEN, Bağımsızlık Yolu’nun Ziyaret Etti

El-Sen Başkanı Kubilay Özkıraç ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Bağımsızlık Yolu’nu ziyaret etti.

Bağımsızlık Yolu ve El-Sen görüşmesinde Kıbrıs Türk Elektirik Kurumu’nun mevcut durumu irdelendi. Teknoloijik yatırımların yapılmaması, teknik personel eksikliği, halkın üzerindeki AKSA kamburu ve yaşanan ekonomik krizde halkın nasıl daha ucuz elektrik tüketiminin sağlanabileceği üzerinde duruldu.

Kıb-Tek’te gelmiş geçmiş tüm yönetimlerin halkın çıkarına değil, sermayenin çıkarına aldığı kararlarla Kıb-Tek’in batma noktasına geldiği aktarıldı. Hotel ve Sermaye kesimlerine uygulanan teşvikle, halkı aldığı elektrik fiyatlarından daha ucuza elektirik verildiği, devletin ise uygulamaya koyduğu teşvikten arda kalan ücreti Kıb-Tek’in kasasına aktarmadığı dile getirildi.  

Yapılan görüşmede, KIB-TEK’in borcundan çok alacağı bulunduğu, bu borcun da devlete ait olduğu vurgulandı. Vakit kaybetmeden, gerekli yatırımlar ve teknik personel ihtiyaçlarının karşılanmaması durumunda ise Kıb-Tek’in batma noktasına geleceği söylendi.

Bağımsızlık Yolu, Kıbrıslı Türk halkının çıkarının kamusal bir değer olan Kıb-Tek’in yaşaması olduğunu vurgularken, EL-Sen’in mücadelesine destek belirtti. Emekçi halkın çıkarlarının da, elektirikte kamusal politikaların güçlendirilmesi olduğunu söyleyerek bundan sonraki süreçte de istişare içerisinde olacaklarını belirttiler.