Ersoy: Hikaye, AKSA’nın Sözleşmesinin Feshetmekten Başlıyor!

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Umut Ersoy, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nın (El-Sen) organizasyonu ile gerçekleşen “Krizden Ortak Akılla Çıkış Çalışması” konuşma gerçekleştirdi.

Ersoy konuşmasında, AKSA’nın sözleşmesinin derhal feshedilmesi gerektiğini vurgularken, AKSA’nın daha doğrusu bizim malımız olan Kalecik’teki santralin kamulaştırılması gerektiğinin altını çizdi. Meselenin sadece AKSA meselesi olmadığını belirten Ersoy, KIB-TEK’in özerkliğe kavuşturulması gerektiğini vurguladı. Ersoy, KIB-TEK’in demokratik bir özerklikle halka hesap verebilir bir şekilde, kamucu bir anlayışla yönetilmesi gerektiğini söyledi.

Ersoy konuşmasının devamında, 30 yıllık ömrü olan makinenin 33. yılında hala daha çalışmaya çalıştığını, El-Sen emekçilerinin olmayacak şeyi oldurmak çalıştığını söyledi. Bu yaşananların akla mantığa aykırı olduğunu aktaran Ersoy, eğri oturup doğru konuşmanın zamanı geldiğini söyledi. Siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu ortamda, geçmişleri de belli diyerek sözlerine devam eden Ersoy, bundan sonra ne yapacağız sorusunu yöneltti. Ersoy, hikayenin AKSA’nın sözleşmesinin feshedilmesinden başlayacağını vurgulayarak sözlerini tamamladı.