Ersoy: Maaşları Dövize Endekslemekle Enflasyondan Kurtulamayız

Bağımsızlık Yolu Milletvekili adayı Umut Ersoy, Gıynık TV’de, Mine İçsel’in sunduğu Seçim Zamanı programına katılarak süreci değerlendirdi.

Asgari Ücret En Düşük Kamu Maaşına Eşitlensin

Ersoy, programın başında gündemi meşgul eden asgari ücret konusuna değindi. İnsanların hayatını doğrudan etkileyecek asgari ücret kararının, asgari ücretlinin temsil edilmediği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na veya hükümetlerin insafına bırakılamayacağını söyledi. Asgari ücretin standarda bağlanması gerektiğini vurgulayan Ersoy, hazırladıkları yasa önerisini anlattı. Ersoy, asgari ücretin en düşük kamu maaşına endekslenmesini savunduklarını ifade etti.

Kamu ve özel sektör arasına bir eşitliksizlik söz konusu diyen Ersoy, asgari ücretlilerin hayat pahalılığı oranında artış almadığını söyledi. Hazırladıkları asgari ücret yasanın bunu da göz önünde bulundurduğunu açıklayan Ersoy, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun lağvedilmesini, en düşük kamu maaşına eşitlenmesini ve hayat pahalılığı oranında kamudaki maaş artışı ile otomatik asgari ücretlinin de maaşının artmasını savunduklarını dile getirdi.

Maaşları Dövize Endekslemekle Enflasyondan Kurtulamayız

Maaşların dövize endekslenmesiyle enflasyondan kurtulunamayacağını söyleyen Ersoy, enflasyonun sebebinin sadece Türk Lirası’nın erimesi olmadığını aktardı. İthalatçıların vurgun yapma sevdasını anlatan Ersoy, enflasyon var biraz da biz üstüne koyup katlayalım düşüncesinde olduklarını belirtti. Ersoy, CTP’nin dövize endeksleme açılımı ile ilgili Engin Kara isimli Kıbrıslı Türk profesörün bir çalışma yaptığına atıfta bulunarak, yapılan çalışmaya göre hayat pahalılığı yerine maaşlar 2021 yılında dövize endekslenseydi bugün aldığımız maaş, bugünkü asgari ücretin altında kalacaktı dedi.  Bu konu sihirli bir çözümmüş gibi sunuluyor diyen Ersoy, iktisatçıların rakamlarla çalıştığında aslında sihirli bir çözüm olmadığının anlaşıldığını aktardı. Halkın çıkarına olacaksa mutlaka destekliyor olacaklarını ifade eden Ersoy, net tariflenmiş, planlanmış bir önerinin olmadığını söyledi.

KDV İndirimi Hayat Pahalılığını Aşağı Çeken Bir Uygulama Değil

KDV indiriminin hayat pahalılığını etkilemeyeceğini söyleyen Ersoy, indirimin olup olmayacağının tüccarların insafına kalmış olduğunu belirtti. Tüccarın kendi kar marjını arttırmak için de kullanabileceğine değinen Ersoy, KDV indiriminin adaletli hayat pahalılığını aşağı çeken bir uygulama olmayacağını anlattı. En komiğinin de siyasi partilerin piyangolarına KDV’nin kaldırılmış olması olduğunu belirten Ersoy, zaten hiçbir partinin yıllardır bugüne kadar piyango biletlerinin KDV’lerini ödemediğini vergi kaçırdıklarını söyledi.

Hükümetin Sosyal Konut Projesi Yandaş İnşaat Sermayesinin Rantını Yaratmak Üzerine Kurulu

Ersoy, Bağımsızlık Yolu’nun sosyal konut projelerini uzun yıllardan beri savunduğunu, hükümetin sosyal konut projesinin ise inşaat sermayesinin ve yandaşlarının rantını yaratmak ve korumak üzerine kurulu olacağını, halka uygun fiyattan ev sağlayabileceklerini düşünmediğini belirtti. Hükümetin ev almak isteyenlere düşük faiz kullandıracağını söylediğini de anlatan Ersoy, faizler arttığında o faizlerin altında ezilecek olanın yine borçlu emekçilerin olacağına dikkat çekti. Ersoy, yine zengini koruyan, yoksulu harcayan rejimin içindeyiz dedi.