Ersoy: Sorunlarımızı En Aşağıdan Yukarıya Doğru Hak Mücadelesi Yürüterek Çözebiliriz

Bağımsızlık Yolu Parti Meclis Üyesi Umut Ersoy, Kıbrıs Postası’nda Ulaş Barış’ın konuğu olarak, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tepkiselliğe Değil Siyaset İnşa Etmeye İhtiyacımız Var

Ersoy, ülkemizde siyasetin duygulara yaslanarak yapıldığını, programlara, ilkelere ve akla dayalı bir siyasetin yapılmadığını belirtti. Halkın siyasetten soğutularak uzaklaştırılmaya çalışıldığını da söyleyen Ersoy, siyasi partiler bir tek kendi çıkarlarını kollayacak kişilerin siyaset yapmasına izin vermek istiyor şeklinde konuştu. Tepkiselliğe değil inşa eden siyasetlere ihtiyacımız var diyen Ersoy, her aracı siyaset yapmak için kullanmamız gerektiğini vurguladı. Ersoy, bugün eylem yapamayacak duruma gelmişsek, neden yapamadığımızı oturup düşünmemiz gerekiyor ifadelerini kullanarak, ortaya somut bir talep konulamadığını eylemlerin sadece bağırış çağırıştan ibaret olduğunu vurguladı.

Sorunlarımızı En Aşağıdan Yukarıya Doğru Hak Mücadelesi Yürüterek Çözebiliriz

Ersoy, külliye, Kıb-tek, öğretmenler ve belediyeler eylemlerine baktığımızda önümüze parça parça gelen sorunlar yaşandığını, ana muhalefet partisi CTP’nin bunu görüp toplumsal muhalefeti örgütlemesi ve yükseltmesi gerekirken, muhalefeti dağıtan bir strateji yürüttüğünü söyledi.  CTP’nin bizi hükümete getirin sorunları çözelim dediğini hatırlatan Ersoy, sorunun kimin hükümette olduğu ile ilgili olmadığını, yapısal olan sorunların yapısal olarak çözülmesi gerektiğini, bunun da en aşağıdan yukarıya doğru hak mücadelesiyle yürütülerek çözülebileceğini anlattı. Ersoy, halkın irade olma sorunu varsa, halkın günlük hayattan, günlük sorunlarından başlayarak iradeyi inşa etmeliyiz dedi.

Zamların Sebebi Sermayenin Kar Marjını Arttırmak İstemesidir

Emekçilerin bile patronların aklından düşünerek “asgari ücrete zam yapıldı, demek ki zam gelecek” düşüncesinde olduğunu belirten Ersoy, zamların sebebinin asgari ücrete yapılan zam değil, sermayenin kar marjını arttırmak istemesi olduğunun altını çizdi. Neden iki akaryakıt şirketinin kar marjlarının sınırlanmasını konuşamıyoruz diye soran Ersoy, devletin egemen sınıfın iktidarını ve karını koruması için bir araç olduğunu aktardı.

Elektrik Kesintilerinin Sebebi Halihazırda Özelleştirme Sürecinde Olmamız

Elektrikler kesildiğinde elektrikleri kim kesti sorusunu sorup faili arıyoruz diyen Ersoy, bunun sorunu çözmediğini, sormamız gereken sorunun “elektrik neden kesiliyor olduğunu” söyledi. Elektrikler kesiliyor çünkü enerji arz güvenliğini sağlayacak bir yapının bugüne kadar kurulmadığını belirten Ersoy, bunu için de son 20 yıldaki yönetimlere dönüp bakılması gerektiğini anlattı. Ersoy, kamu özel ortaklığı kurularak enerji arz güvenliğinin sağlanmaya ve maliyetlerin düşürülmeye çalışıldığını, ancak bunun tam tersi sonuç ortaya çıktığını ifade etti. Özelleştirelim de kurtulalım düşüncesinin de hakim olduğunu vurgulayan Ersoy, zaten özelleştirme sürecinde olduğumuz için elektriği pahalıya aldığımızı ve elektriklerin kesildiğini söyledi. Kamu özel ortaklığını bir defada kesip atmalıyız diyen Ersoy, kesip atmadığımız sürece elektrik kesintilerinin aynen devam edeceğini, faturaları da kat ve kat fazla ödeyeceğimizi anlattı. Bağımsızlık Yolu’nun Aksa’nın sözleşmesinin feshedilip kamulaştırılmasını savunduğunu yineleyen Ersoy, 250 KW’a kadar her hanenin ücretsiz elektriğe sahip olmasını da savunduklarını aktardı.