Geleceğimizi Biz Belirleriz! Sen Kimsin?

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘artık federasyon görüşmeyeceğini defalarca tekrarladığını, federasyon için ucu açık bir maceraya giremeyeceğini’ buyurmuş; dahası ‘iki devletlilik ve konfederasyon başta olmak üzere diğer seçenekleri değerlendireceklerini’ ifade etmiş.

Kıbrıs halklarının iradesinin yine Kıbrıs halklarına ait olduğu ile ilgili apaçık duruma yönelik kafa karışıklığı yaşadığını kanıtlar nitelikteki bu sözlerin sahibi Çavuşoğlu’na hatırlatmak gerekir ki bu adada müzakereler iki toplum arasında yürütülmektedir. Bu durumda Çavuşoğlu’nun bu açıklamalarına söylenecek tek şey ‘sen kimsin?’dir. Kıbrıs halklarının geleceğiyle ilgili olarak kiminle ne görüşeceği yine Kıbrıs halklarının bileceği iştir. Bu konuda halklar adına arsızca tavır almak başka hiç kimsenin haddi değildir.

Bu sözler, irademizin gasp edilmeye çalışıldığına ilk örnek değildir. Türkiye’nin milliyetçi politikalarının sık sık hedefi haline gelen Kıbrıslı Türk halkı kendilerine dıştan yapılan her türlü müdahaleye (müdahale nerden gelirse gelsin) karşı alnı dik bir şekilde durmayı bilmiş ve bu duruşundan bir adım dahi geri adım atmamıştır. Bu hadsiz sözlerin sahibi Çavuşoğlu, bu halkın yeri geldiğinde sokaklara akın ettiğini ve iradelerine saygısızlık edenlere laflarını yutturduğunu unutmuş olabilir ancak benzeri bir durumda hatırlatacağımıza şüphesi olmamalıdır.

Kıbrıs halklarının geleceği ile ilgili ne görüşeceğine, Türkiye dahil hiçbir dış unsurun müdahale etmesini kabul etmiyoruz. Unutulmasın ki yolundan giden yorulmaz. Kıbrıs halklarının geleceği ile ilgili konularda irade sahibi olan Kıbrıslı halklar olarak yorulmadan yolumuzda gitmeye devam edecek yolumuza çıkan her türlü dış unsuru savuşturmayı bileceğiz.

Bağımsızlık Yolu (a)
Nehir Özkızan
Bağımsızlık Yolu Dış İlişkiler Sekreteri