Halkın Belediye Meclisi Toplantılarına Katılma Hakkının Engellenmesine Göz Yummayacağız

Bağımsızlık Yolu temsilcileri olarak, 12 Temmuz 2018 Perşembe günü saat 19.00’da vatandaş olarak yasadan kaynaklanan hakkımızı kullanıp Güzelyurt Belediye Meclis toplantısına katılmak istedik ancak öncesinde Belediye Müdürü tarafından engellenmeye çalışıldık.

Belediye Müdürü, meclis toplantısına katılmak üzere toplantının yapılacağı salonun önünde bekleyen Bağımsızlık Yolu temsilcilerine neden orada olduklarını sordu , toplantıya katılmak istediğini belirten Bağımsızlık Yolu temsilcilerine, “toplantı daveti halka açık yapılmadı, halka davet yollayarak çağırdığımız zaman girebilirsiniz” dendi ve lütufmuş gibi belediyenin ilerleyen zamandaki vizyonunun arasında toplantıları halka açık yapılması olduğu söylenerek toplantıya alınmayacağımız vurgulandı. Bununla birlikte bazı meclis üyelerinin halkın toplantıya katılmasının yasaya uygun olduğunu belirtmelerine rağmen, Belediye Müdürü sesini yükselterek kimseyi içeri almayacağını ifade etti. Belediye başkanı ise bu tartışma sırasında toplantı odasına gelmiş ancak Belediye Müdürü’nün yasaya uygun davranmamasına yönelik her hangi bir müdahalede bulunmamıştır. Ardından meclis toplantısı için toplantı odasına geçerken Meclis üyelerinden bir kaçı “ayrılmayın biz sizin içeri alınmanızı önerip oylayacağız” diyerek içeri girdiler. Bir süre sonra yanımıza gelen bir meclis üyesi oylamada 14 oy halka kapalı olsun 1 oy da halka açık olsun sonucunun çıktığını belirtti. Belediye Meclisi’nde UBP 7 kişi ile, CTP 6 kişi ile ve HP de 1 kişi ile temsil edilmesine rağmen; halktan gizleyecek hiçbir şeyi olmayan sadece bir belediye meclis üyesinin varlığını üzücü buluyoruz. CTP ve HP’nin Belediyeler Yasası’nda açıkça belirtilen halkın belediye meclisini izleme hakkı karşısında UBP ile birlikte ve şeffaflıktan tamamen uzak bir tutum almasını kınıyoruz.

Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü olarak, her hangi bir vatandaşın yasadan kaynaklanan haklarını kullanmasının engellenmesinin peşini bırakmayacağımızı ve UBP-CTP-HP uyumunun devam edip etmediğini görmek için bir sonraki meclis toplantısını sabırsızlıkla beklediğimizi vurgularız

Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü