Haspolat UKÜ Bölgesinde Yaşanan Kazaların Sorumlusu Hükümettir!

Haspolat ile Hamitköy çemberi arasındaki anayolda Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi mevkiinde geçtiğimiz gün 23 yaşındaki bir genç yaya haldeyken araba çarpması sonucu ağır yaralandı. Aynı bölgede yıllardır gerçekleşen pek çok kanlı kazaya biri daha eklenmiş oldu.

Her gün binlerce aracın geçtiği çift şerit anayolun kazanın gerçekleştiği bölümü bölgede ikamet eden UKÜ öğrencilerinin, çalışanlarının ve akademisyenlerinin her gün okula ulaşmak için ve okuldan dönmek için yaya olarak kullanması gereken bir yol durumundadır. Bu nedenle günün her saati bölgede yol kenarında yolu geçmeye çalışan yayaları görmek mümkündür. Buna rağmen yıllardır bölgede 50 km hız sınırı tabelası konması dışında bir girişim yapılmamıştır. Son olarak Ulaştırma Bakanlığı Nisan ayında konu ile ilgili bir üstgeçit projesi olduğuna dair açıklama yapmasına rağmen herhangi bir çalışma başlatmamıştır. Dün ise konu ile ilgili bakanlık yaptığı düzenleme ile alandaki yaya geçidini kaldırarak çözüme ulaşmaya çalışmıştır. Yaya geçidini kaldırmak yayaların yolu kullanma ihtiyacını ortadan kaldırmayacaktır.

Ne ekonomik kriz, ne de başka her hangi bir gerekçe böylesi bir ihmale kılıf olabilir. Bölgede araçlar sıklıkla kaza yapmakta trafik tıkanmaktadır. Yolu yaya olarak geçmeye çalışan kişiler her gün ölümle burun buruna gelmektedir. Bölgede yaşanan kazaların sorumluluğu bölgede nüfus artarken her hangi bir planlama yapmayan gelmiş geçmiş hükümetlerde ve sorunun farkında olmasına rağmen bir şey yapmayan Ulaştırma Bakanlığındadır. Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge örgütü olarak bölgede bir an önce bir üstgeçit veya daha doğrusu altgeçidin ivedilikle yapılması gerektiği, bu yapılana kadar ise bölgede sabah ve iş çıkış saatlerinde güvenlik önlemi alınması gerektiğini vurgularız. Bakanlık, bütçesi yoksa kaynak yaratma zorunluluğunu da taşır. Bölgedeki nüfus artışının sorumlusu ve bu durumdan kar eden sermaye kuruluşu UKÜ’ye bedelini ödeterek bu kaynağı rahatlıkla elde edebilir. Gerekli girişimler yapılmadığı sürece bölgede yaşanacak kazalarda yitirilecek hayatlar, yaşanacak acıların birincil sorumluluğu başta Ulaştırma Bakanlığı olmak üzere, hükümetindir.

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Örgütü(a)

Mustafa Keleşzade

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Sorumlusu