Hirondel İsminin Oy Birliği ile Değiştirilmesini Kabul Etmiyoruz!

Önce rejim partilerinin oy birliğini, sonra da rejimin kendisini sona erdireceğiz!

Girne Belediye Başkanı Murat Senkul’un bugün gerçekleştirdiği sosyal medya paylaşımı ile öğrenmiş bulunuyoruz ki, halk arasında Hirondel olarak bilinen bölgenin adı dün akşam Belediye Meclisi kararı ile Rauf Raif Denktaş Meydanı olarak değiştirilmiştir. Bu değişikliğin Girne Belediye Meclisi toplantısında oy birliği ile gerçekleştirildiği bilgisini de Murat Bey’in paylaşımından öğrendik.

Yer isimlerimizin değiştirilmesi halkımızın 1950’li yıllardan beridir yaşadığı bir travmadır. Bir kentin, bir sokağın, bir meydanın ismi; o kentte yaşayan insanların ortak hafızasının, geçmişinin, kişiliğinin ve psikolojisinin parçasıdır. Halk arasında kullanılan ve tarihsel yapının parçası haline gelmiş isimlerin değiştirilmesi halkın hafızasına, tarihine, benliğine ve geçmiş ile olan bağına yapılmış bir müdahaledir. Yetmiş yıldır halkımızın bilincine yapılan bu unutturma operasyonunun bugün Girne’de CTP’li bir belediye başkanı eliyle devam ettiriliyor olmasını protesto ederiz.

Girne Belediye Meclisi bu kararı oy birliği ile alırken, bu mecliste bulunan 7 CTP’li, 6 UBP’li, 1 DP’li, 1 TDP’li ve 1 YDP’li üyenin bir tekinin bile HAYIR deme onuru gösterememiş olmasını da üzüntü ile karşılıyoruz. Halkımızın tarihine, kişisel hatıralarımıza, dedelerimiz ile çocuklarımızın arasındaki kültürel bağa yapılan bu müdahaleye rejim partilerinden hiçbirinin itiraz etmemiş olmasını, ibretle gözlemlediğimizin altını çizeriz.

Bilinmesini isteriz ki Hirondel ismi, halkımızın bağrına bir belediye meclis kararı ile silinemeyecek kadar derinden yerleşmiştir. Ve geçmişte başka kentlerin, köylerin, başka parkların, meydanların isimlerinin değiştirilmesi girişiminde olduğu gibi günlük pratikte hayat bulmayacaktır. Bağımsızlık Yolu bu gibi tarihsizleştirme ve hafızasızlaştırma girişimlerinin karşısında mücadelesini yükseltecek; önce rejim partileri tarafından oluşturulan OY BİRLİĞİNİ sonra da rejimin kendisini, halk ile birlikte sona erdirecektir.

Bağımsızlık Yolu
Girne Bölge Örgütü