Hükümetin Davalarla Sindirmek İstediği Öğretmenlerin Yanındayız

2022 Ağustos ayında, öğretmen haklarını geriletmek için gündeme getirilen değişiklik yasasının görüşüleceği Yüksek İstişare Kurulu’na öğretmen sendikalarının katılımı mevzuata aykırı bir şekilde polis zoruyla engellenmiş, öğretmenler ise bu faşizan uygulamaya karşı direnmişti.

İşte şimdi UBP-DP-YDP Hükümeti, Eğitim Bakanlığı’nın yasa ve tüzük tanımayan anti-demokratik ve baskıcı uygulamalarına karşı direnen öğretmenleri dava açarak sindirmeye çalışıyor.

Bahsi geçen eylemde bulunan 22 öğretmene “polisi darp etmek” ve “polisi görevinden men etmek” suçlarından dava okundu.

Kamusal eğitim ile ilgili hemen hemen hiçbir yükümlülüğünü yerine getirmeyen, öğretmenler başta olmak üzere eğitimin Bakanlık dışındaki tüm özneleri “ne haliniz varsa görün” dercesine çaresizliğe terk eden hükümet, öğretmenleri baskı altına almaya çalışmaktadır.

Daha önce bir çok hükümetin yaptığına benzer bir şekilde, UBP-DP-YDP Hükümeti de, toplumsal muhalefetin bir unsuru olan öğretmenleri mahkeme koridorlarında “süründürerek” sindirmeye, onların direncini kırmaya çalışmaktadır.

Yani tamamen siyasi bir gaye taşıyan bu davalar; bir ehlileştirme, yıldırma, biat kültürünü geliştirme aracı olarak kullanılmaya çalışılmaktadır. Üstelik mahkemelerin dava yoğunluğu ile boğuştuğu böylesi bir dönemde yargıyı da kendi siyasi hesaplarıyla meşgul etmeleri de cabasıdır.

Egemenler, toplumsal muhalefeti mahkeme koridorlarında “süründürme” tehdidi ile sindirmeye çalışadursun, Bağımsızlık Yolu olarak bu baskıcı uygulamalara karşı direnmeye; direnenler ile de dayanışmaya devam edeceğiz.

Yılmıyoruz,
Korkmuyoruz
İtaat Etmiyoruz.

Bağımsızlık Yolu