İngiltere’den Gelecek Uçuşlar’daki İnsanımızın Sağlığı ve Güvenliği İçin

İçinden geçtiğimiz bu zorlu günlerde, Londra’dan bir grup öğrenci evlerine dönme istenci ile örgütlenmiş ve çağrıda bulunmuşlardı. Öğrencilerin bu talepleri cevapsız kalmayarak Londra’dan kktc’ye onları getirmek üzere gelecek olan charter seferlerinin uçuş izinlerine dair gereken prosedür tamamlanıp, izinler alındı. Cuma ve Cumartesi art arda iki uçakla gelecek öncelik öğrenciler olmak üzere vatandaşlar, 14 gün boyunca bir otelde karantinada tutulup ardından topluma karışabilecek.

14 günlük karantina gelecek öğrencilerin ve vatandaşların kendilerini, sevdiklerini ve halkın tamamını korumaya yönelik bir önlem olacak. Bu 14 günlük sürecin sorunsuz bir şekilde geçirilmesi için, bireylerin uçağa bindiği andan itibaren bazı önlemler alınması şart. Öncelikle bu yolculuk sırasında gerekli tüm güvenlik önlemlerinin alınması, uçuş sona erdiğinde gerekli karşılama ve hemen akabinde sağlık kontrolünün (ateş ölçme vb.) yapılması ve gelen yolcuların kalacakları otele güvenli ve önceden planlanmış bir sistemle ulaşımlarının sağlanması gerekiyor. Karantina kapsamında kullanılacak otelin temizliği (önceden gerekli tüm hijyen önlemlerinin alınmış olması ve her bir odanın tek tek dezenfekte edilmesi) büyük önem taşıyor. Her bir bireyin bu 14 günü sorunsuzca atlatması demek sadece karantina gereği dışarıyla temaslarını kesmek demek olmamalı. Aksine, bu bireylerin belli başlı ihtiyaçları iyice düşünülmeli ve gereği yapılmalı. Charter uçuşlarla gelecek kişilerin çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu göz önüne alındığında, büyük bir kısmının eğitimine çevrimiçi hizmetler ile devam ettiği düşünülerek 14 günlük karantina süresi boyunca her bireyin kaliteli bir internet bağlantısına kesintisiz erişimi sağlanmalı böylece öğrenciler hem eğitimlerinden geri kalmayacak hem de izole olarak geçirecekleri 14 günü aileleri ve arkadaşları ile sanal ortamda sohbet ederek psikolojik olarak daha rahatlıkla geçirecekler. İnternet erişiminin yanı sıra 14 gün izole yaşayacak bu bireylerin psikolojik bazı ihtiyaçları doğabileceği de göz önünde bulundurularak gerekli danışma hatlarına erişimleri garanti altına alınmalı. Öte yandan karantina süreci boyunca bireylere temin edilecek gıdaların sağlıklı ve dengeli olması da tabii ki yine bu bireyler için çok fazla önem teşkil ediyor. Son olarak da, 14 günlük süre boyunca bireylerin temel ihtiyaçlarını gidermek, güvenliklerini sağlamak ve olası beklenmedik sorunlara anında müdahale edebilmek içinse oluşturulacak bir ekibin sürekli takip ve gözlemi gereklidir.

Charter uçuşlarla gelecek öğrenci ve vatandaşlarımıza iyi uçuşlar diler 14 günlük karantina süreçlerinde her şeyin yolunda gitmesini temenni ederiz ve hatırlatırız ki içinden geçtiğimiz bu zorlu günler muhakkak sona erecek ve hayat normale dönecektir ancak aydınlık günlere ulaştığımızda herkes karanlığa kimin ışık tuttuğunu hatırlayacaktır. Tüm insanlığı tehdit eden bu virüs karşısında hepimizin ortak mücadelesi esastır.

Nehir Özkızan
Bağımsızlık Yolu
Dış İlişkiler Sekreteri