İşgalci ve İşbirlikçilere: Fetihçi Zihniyeti Kabul Etmeyeceğiz!

Malazgirt Zaferi kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinliklerin birinci adımı bu yıl ilk defa kktc hükümetinin de onayı ile ülkemizde gerçekleşiyor. Etkinliklerle ilgili olarak Lefkoşa’da bulunan Hala Sultan Camii’nde Okçular Vakfı öncülüğünde gerçekleştirilen programda, Beyoğlu Belediye Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Ali Yıldız bu yılki anma etkinliklerinin Kıbrıs’tan başlamasının anlamlı olduğunu söyleyerek “Kıbrıs vatanımızdır kimse göz koyamaz” ifadelerine yer verirken Bilal Erdoğan ise şu ifadelere yer verdi: “ Bizim fetihlerimiz, 1071’den bugünlere bu toprakları bize vatan kılan fetihlerimiz, oralardaki bütün toplulukların değerlerine saygıyı gözetmiş olan bir vatan yapma çalışmasıdır. Kıbrıs için de özellikle bu anlayışın yeniden gündeme getirilmesi çok büyük önem arz etmektedir.” Öte yandan da Yalova Milletvekili ve Ak Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Ahmet Büyükgümüş de Türkiye’nin su getirecek boruları döşemesi ile Kıbrıs’ın kuzeyinin fethedildiğini söyledi.

Tüm bu açıklamalar gösteriyor ki Kıbrıslı Türk halkının bağımsızlık iradesi, fetih zihniyeti güden AKP tarafından hiçe sayılmaktadır. AKP yetkilileri tarafından, bizim ülkemizde yüzümüze karşı sarf edilen bu sözler Kıbrıs’ın kuzeyinde ‘TC işgalinin varlığını’ savunan ve buna karşı mücadele edenlerin haklılığını kanıtlar niteliktedir. Öte yandan ise Kıbrıs’ın kuzeyinde yıllardır Türkiye’nin taşeronluğu ile devam eden işgali reddeden işbirlikçilerin ‘can suyu’ diye adlandırdığı ve kardeşlik sembolü olduğunu iddia ettikleri su mevzusuna AKP’nin ‘fetih’ gözüyle bakması bizlerin yıllardır “bu su bizi bağımlılaştırmak adına atılan bir adımdır” deyişimizdeki haklılığı ortaya koymaktadır. Üstelik bu sefer bu söylem işgalcinin kendisi tarafından yani AKP yetkilileri tarafından dile getirilmekte ve su projesinde amacın Kıbrıslı Türklerin çıkarını gözetmek değil, Kıbrıs’ın kuzeyini fethetmek olduğu açıkça belirtilmektedir. Yani işgalcinin kendisi dahi işgali kabulleniyor ve Kıbrıs’ın kuzeyine bakış açılarının fethedilmiş toprak algısından ileriye gitmediğini yani orada yaşayan insanların çıkarlarının bir önemi olmadığını dile getirmekten gocunmuyor.

“Kıbrıs’ın 1571 yılında Yavuz Sultan Selim döneminde fethedildiği ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatıyla uğrunda mücadele edilen bir toprak parçası olduğu” ifadelerinin de vurgulandığı programda, AKP yetkililerinin kurtarılan toprak olarak öne sürülen Kıbrıs’ın kuzeyinin aslında fetih altında olduğuna yönelik açıklamaları ise bize AKP’nin yıllardır Kıbrıslı Türkleri ‘kurtardık’ iddiasının kendi içindeki çelişkisini de gösteriyor.

Bağımsızlık Yolu olarak yıllardır bağımsız bir Kıbrıs mücadelesi verdiğimizi hatırlatır, AKP’yi ve ülkemizde hayata geçirmek için her fırsatta başvurduğu fetihçi zihniyetini asla kabul etmeyeceğimizi bildiririz. Biliyoruz ki, gerçek bağımsızlık, ancak işgal karşıtı bir mücadele ile yaşam bulabilir ve bu doğrultuda Bağımsız Kıbrıs uğruna verdiğimiz mücadeleyi yaşamın her alanında sürdürmeye devam edeceğiz.”

Bağımsızlık Yolu (a)

Nehir Özkızan
Bağımsızlık Yolu Dış İlişkiler Sekreteri