Kadına Karşı Her Türlü Şiddete Hayır!

Her 25 Kasım’da sokağa inip “Kadına Karşı Her Türlü Şiddete Hayır” dememiz; 1950li 60lı yıllarda Dominik Cumhuriyeti’nde şiddet ve kanla beslenen bir diktatörü deviren, demokrasi ve özgürlük savunucusu üç kız kardeşin mücadelesi sonucudur. 1930 yılında yapılan bir askeri darbe ile Dominik Cumhuriyeti iktidarı bir diktatörün eline geçti. Baskının yoğun olduğu ülkede özgürlük ve hak talep eden ayaklanmalar gittikçe çoğaldı. Bu ayaklanmaların öncüsü olan Mirabal Kardeşler Dominik Cumhuriyeti yöneticisine göre ülke için tehlike arz etmekteydi. Mirabal Kardeşler yönetim yandaşları tarafından 25 Kasım 1960 günü tecavüz edilerek vahşice öldürüldü. BM Genel Kurulu 1999 yılında Mirabal Kardeşlerin ölüm yıl dönümü olan 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Her Türlü Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.

Günümüzde dahi tüm dünya genelinde kadına şiddet ve cinayet oranları her geçen gün artmakta; buna rağmen caydırıcı politika ve cezalar uygulanmamakta hatta kadına şiddet konusu gündeme gerektiği gibi yansıtılmamaktadır.

Kıbrıs’ın kuzeyinde yapılan son araştırmalarda her üç kadından birinin aile içi şiddete maruz kaldığı görülmektedir. Şiddete maruz bırakılan kadınlar, devletten ve polisten gerekli korumayı ve önemi göremediği için sessiz kalmaya mecbur bırakılmaktadır. Polis kasten etkin soruşturma yapmamakta aksine şikayetçi olan kadınları şikayetlerini geri çekmeleri için caydırmaya çalışmaktadır.

Son 10 yılda 17 kadın cinayete kurban giderken, cinayetlerin 5’i 2017 yılında işlenmesine ve 2016 yılında 210 kadının darp şikayetiyle polise başvurmasına rağmen, devlet henüz bir sığınma evi açma girişiminde bulunmamıştır. Bu da devletin kadına verdiği önemi ve değeri  apaçık gözler önüne sermektedir. Kız kardeşimiz Akile Nacisoy da geçtiğimiz yıl tam da burada bir cinayete kurban gitmişti. Mahkemesi hala devam etmektedir ve biz Bağımsızlık Yolu olarak bu davanın yakın takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Mirabal Kardeşler gibi bizim için bedel ödemiş cesur ve onurlu kadınları anmak ve haklarımızı aramak için 25 Kasım günü sokakları boş bırakmıyoruz, bırakmayacağız.

Bağımsızlık Yolu (a)

Emine Süngü

Bağımsızlık Yolu Üyesi

 

Leave a Comment