Kamusal Ücretsiz Sağlık Hakkımıza Sahip Çıkıyoruz

Geçtiğimiz haftalarda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu bir açıklama yaparak Kolonoskopi, Simir, MR, Meme USG, Gastroskopi ve Tomografi’de özelden hizmet satın almak için çalışma başlattıklarını duyurmuştur. Bakan tarafından duyrulan bu bilgiye göre, başlattıkları çalışma hayata geçtiği zaman devlet hastanesine bu hizmetler için başvuran sigortalıların özelden bu hizmetleri alarak özeldeki fiyatın yarısını ödemeleri mecburi tutulacaktır. Örneğin Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde şu an “bağış” olarak 150-TL ödeyerek alınan klonoskopi hizmeti, bu uygulama hayata geçince özeldeki fiyatın yarısı olan 1,250-TL’ye gelecektir. Özelde görülmesi tasarlanan bu hizmetlerin yarı bedelinin de Sosyal Sigortalar Dairesi bütçesinden karşılanacağını ifade eden bakan kurumun ‘hep alan değil, veren de bir kurum’ yapacağız diyerek Sosyal Sigortalar Dairesi bütçesini sermayeye peşkeş çekeceğini açıkça ifade etmiştir.

Anayasamız ücretsiz, kamusal sağlık hizmetini vatandaşın temel hakkı olarak düzenlemekte ve halihazırda devlet hastanelerinde alınan ücret dahi bu temel hakkı gasp edici nitelikte iken yapılması planlanan uygulama vatandaşın ücretsiz, kamusal sağlık hakkını yok etmeye yönelik bir adımdır. Mevcut durumda, Sağlık Bakanlığı bütçesinin büyük bir çoğunluğu özele sevk uygulamarı kapsamında özel hastanelere akıtıldığı yetmez gibi, şimdi de çalışanların sosyal güvenliğini sağlamak maksadıyla kurulmuş olan Sosyal Sigortalar Dairesi’nin bütçesinin de sermaye sahiplerinin cebine indirilmesi planlanmaktadır.

Sağlık bütçesini, ücretsiz, kamusal sağlık hizmetinin kaliteli bir şekilde verilebilmesi için devlet hastanesi ekipmanına, laboratuvarına yatırım yapmayıp neredeyse tüm parayı özele peşkeş çekmek politik bir tercihdir. Tercihini halkın ücretsiz, kamusal sağlık hakkını gasp ederek sermaye sahiplerini daha da zenginleştirmekten yana kullanan hükümet, bu halkı temsil etmemektedir.

Bağımsızlık Yolu Girne ve Mağusa örgütlerinden sonra bugün Bağımsızlık Yolu Lefkoşa örgütü olarak bizler de sokakta ücretsiz, kamusal sağlık hakkımızı savunmak için kolları sıvadık. Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Örgütü olarak, bugün broşür dağıtımı gerçekleştirdiğimiz Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi başta olmak üzere, Lefkoşa’daki devlete bağlı tüm sağlık merkezlerinden halkımız hiçbir para ödemeden anayasal hakkı olan ücretsiz, kamusal sağlık hizmetinden faydalanıncaya kadar mücadelemiz artarak devam edecektir. Canımız, ne açgözlü özel hastane sahiplerinin insafına ne de peşkeşçi bakanların siyasi iradesine bırakılmayacak kadar değerlidir! Ücretsiz, kamusal sağlık hizmeti Anayasal Hakkımızdır!

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Örgütü