Kaşgar Court’u Betona Gömmeyin

(25.08.2016)

Bağımsızlık Yolu, UBP-DP hükümetince  Girne 2. Bölge Kapsamlı Emirnamesi’ne ilişkin yapılmak istenen değişiklikler karşısında; siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin, halk inisiyatiflerinin ve Girne halkının yarattığı bu muhalif duruşa, kamu yararı gözettiği nedeniyle en başından beri desteğini açıkça koymuştur.

Hükümetin, “faydalı yatırım” ve “kamu yararı” adı altında  bir avuç sermaye grubunun hukuksuz ve usulsuz edimlerini bu emirname değişikliği ile yasal bir zemine oturtmak istediği apaçık ortadadır.

Girne’de bulunan Kaşgar Court Bölgesi’ndeki otel inşaatının; kuzeyi, batısı ve doğusunda bulunan toplamda 4707 m2 büyüklüğündeki Girne Belediyesi’ne ait arazi, günden güne beton yığını haline gelen Girne’de halkın kaliteli yaşam hakkı bağlamında büyük önem arz etmektedir.

Bahsi geçen arazide yapılan çalışmalarla hem betonlaşma oranı daha da artırılmış hem de doğal güzelliklerimizden olan kıyılarımızın tahribatı söz konusudur.

Doğamızda yapılan tahribat gerekçesiyle imar planlama yetkisinin merkezi hükümetten alınıp yerel idarelere verilmesi halk tarafından dillendirilmeye başlamıştır.

Çünkü bu yapılaşma kaliteli yaşam hakkı bırakmamaktadır.

Hal böyleyken “Turizm yatırımı” adı altında bir çok yükümlülükten muaf tutularak ve kamu yararı adına hiçbir getirisi olmayan bu peşkeşin, yerel idareler tarafından yapılması kamu  vicdanını yaralamaktadır. Bunun yanı sıra  kent dokusunun daha da kötüleşmesine sebep olmaktadır.

Bu bağlamda kentin yapılaşması ile ilgili sıcak bir süreç yaşanırken, Girne Kaşgar Court Bölgesi’nde bulunan kamu arazisinin  Girne Belediye Meclisi’nde oy birliği ile alınan kararla özel sermayeye peşkeş çekilmesine karşı olduğumuzun altını çizeriz.

“Bölge çöplük haline geldi”, “Islah edilmesi gerekmektedir” gibi absürd gerekçelerle arazinin bir şirkete kiralanıp  belediyenin kendi yükümlülüklerinden kaçmasını kabul edilemez bulduğumuzu vurgularız.

Tüm bu gerekçeler ışığında Girne Belediye Meclisi’nin oy birliği ile aldığı bu kararı derhal  bozmasını talep ederiz.

Bağımsızlık Yolu olarak Girne’nin talan ve peşkeşine karşı olduğumuzu, gelişecek tüm süreçlerde halk adına katkı koymaya hazır olduğumuzu bildiririz.

Bağımsızlık Yolu(a)
Yusuf Özgü Sertel

Leave a Comment