Keleşzade: Önemli Olan Halkın Çıkarı Olan Politikaların Uygulanmasıdır

Bağımsızlık Yolu Dış İlişkiler Sekreteri Mustafa Keleşzade Pınar Barut’un sunduğu Özgür Gündem programında seçim sonuçları ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Keleşzade, düne göre daha karanlık bir tablo değil, aynı karanlıkta bir tablonun bizleri beklediği ve ayni şekilde emekçi düşmanı politikaları uygulayan partilerin mecliste güçlerini korudukları bir tabloyla karşılaştığımız bir seçim sonucu oldu dedi. Keleşzade, emek ve işbirlikçilik açısından baktığımızda ise aynı derecede karanlık fakat, federasyon açısından bir nebze daha aydınlık bir meclis tablosuyla karşı karşıyayız ifadelerini de ekledi.

Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam

Keleşzade, seçimlere Bağımsızlık Yolu açısından baktığımızda ise, yüzde 2’ye yakın bir oy aldık, bu Bağımsızlık Yolu açısından olumlu bir sonuçtur. Biz hiçbir siyasi geleneğin devamı veya hiçbir mirasın taşıyıcısı olarak seçime girmedik, biz Bağımsızlık Yolu olarak, artık emekçinin partisi var diyerek seçimlere girdik ve sıfırdan emeğin tarafını yaratmak için hareket ettik açıklamasını yaptı. Seçimlerden sonra artık emekçinin partisi var olgusunun toplumun geneline yayıldığına vurgu yapan Keleşzade, bundan sonrasını rejim düşünsün, bu daha başlangıç, mücadeleye devam şeklinde konuştu.

Hiç Sandığa Gitmemiş, Rejimden Umudu Olmayanlardan Oy Aldık

TDP’nin baraj altında kalması ile ilgili de konuşan Keleşzade, hem toplum hem de bizler için üzücü bir durum olmuştur. Bağımsızlık Yolu seçime girdi diye baraj altında kaldı diye yorumlar da yapıldı, biz bu yorumları haksız ve art niyetli yorumlar olarak görüyoruz ifadelerini kullandı.  Bağımsızlık Yolu’nun, TDP’den oy aldı söylemi de var diye de ekleyen Keleşzade, Bağımsızlık Yolu bugüne kadar hiç sandığa gitmemiş, rejimden umudu olmayan insanlardan oy aldı dedi.

Siyasetin Merkezi Sokaktır

Siyasetin merkezi sokak olması gerekir, belirleyicisi de sokaktır diyen Keleşzade, meclis bunun bir yansıması olabilir sadece dedi.  CTP’nin yalnız kaldığı bir durum ortada yoktur, sokağın bizi beklediği bir tablo vardır şeklinde konuşan Keleşzade, sokağı bekletmemek lazım, biz Bağımsızlık Yolu olarak geçmiş dönemlerde de olduğu gibi sokakta olacağız, sokakta mücadeleyi daha da büyüteceğiz vurgusunu yaptı.

Önemli Olan Halkın Çıkarı Olan Politikaların Uygulanmasıdır

Keleşzade, Bağımsızlık Yolu, her dönem sokakta birlik oldu, bu memleket bizim platformu çatısı altında da CTP ve TDP ile birlikteydik. Geçmiş dönemlerde Akıncı’yı TDP ve TKP ile de destekledik. Sokakta da bu partilerle yan yana geliyoruz. Bu dönemde bu tarz işbirliklerine de kapımızı kapatmayız. Bizim için önemli olan halkın çıkarı olan politikaların uygulanmasıdır açıklamasını yaptı.  

Halkın Geçimini Sağlaması İçin Hükümet Gerekeni Yapmalı

Keleşzade, bir an önce hükümetin kurulması ve halkın geçimini sağlaması için gerekli adımların atılması gereğine vurgu yaptı. Hükümetin gerekeni yapacağını düşünmüyoruz ama yapmaları için de sokakta mücadelesini vereceğiz dedi.

UBP’ye oy verenlere aptal deniyor, biz bu söylemleri yanlış buluyoruz, UBP’ye verilen oyların bugüne kadar şekillendirilmemiş muhalefetin bir sonucu olduğunu düşünüyoruz diyen Keleşzade, insanlar toplumsal değişim için bir umut görmediğinde, bireysel kurtuluşa yönelir ifadelerini kullandı.

Hükümet bir an önce kurulsun artık bişeyler yapmaya başlasın noktasındayız, çünkü halkın buna ihtiyacı var açıklamasını yapan Keleşzade, ama kurulacak olan hiçbir hükümetin, buna CTP’de dahil gereğini yapamayacağını biliyoruz dedi.