Kıbrıs Sosyalist Partisi 23 Ocak Seçimlerinde Bağımsızlık Yolu’nu Destekliyor!

Bağımsızlık Yolu heyeti, Kıbrıs Sosyalist Partisi’ni ziyaret etti. Bağımsızlık Yolu’ndan Genel Sekreter Yardımcısı Münür Rahvancıoğlu, Dış ilişkiler Sekreteri Mustafa Keleşzade, ve Parti Meclisi Üyesi Umut Ersoy’dan oluşan heyet, KSP’den Mehmet Birinci, Zehra Cengiz ve Osman Zorba ile görüştü.

Keleşzade: Kıbrıs Sosyalist Partisi’nin Dayanışmasına Talibiz

Bağımsızlık Yolu adına konuşan Mustafa Keleşzade, KSP ile Bağımsızlık Yolu arasındaki farklılıkların bilincinde olduklarını fakat adamızın geleceği ile ilgili samimi mücadelelerinin ortaklığına inanarak bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti. Keleşzade, KSP’nin emek, egemenlik, özgürlük ve barış mücadelesinde aldığı net tutumun bilinciyle, seçim döneminde toplumsal mücadele açısından Kıbrıs Sosyalist Partisi’nin dayanışmasına talip olduklarını belirtti. Keleşzade, bağımsız, birleşik ve emekçilerin egemenliğinde bir Kıbrıs mücadelesinin ortak olduğuna vurgu yaptı.

Birinici: Seçimlerde Bağımsızlık Yolu’nu Destekleme Kararı Aldık

Kıbrıs Sosyalist Partisi adına konuşan Mehmet Birinci ise, Bağımsızlık Yolu’na yaptıkları ziyaretten dolayı teşekkür ederken, parti organlarında yaptıkları değerlendirmelerde seçimlerde nasıl bir tavır izleyeceklerini ele aldıklarını belirtti. KSP’nin çeşitli zorluklarla katılamayacağı seçimlerde Bağımsızlık Yolu’nu destekleme kararı aldıklarını sözlerine ekledi. Birinci, Bağımsızlık Yolu ile KSP arasında siyasi-ideolojik görüş farklılıklarına rağmen, 15 Aralık tarihinde duyurdukları “SEÇİM PLATFORMUNU ‘EGEMENLİK, ÖZGÜRLÜK ve BARIŞ’ İÇİN MÜCADELE PLATFORMUNA DÖNÜŞTÜRECEGİZ” kararında belirtilen ilkelerin içeriğine ve ruhuna en yakın programa sahip olan parti Bağımsızlık Yolu olduğundan, 23 Ocak seçimlerinde destekleme kararı aldıklarını açıkladı.

Birinci konuşmasını “Kıbrıs Sosyalist Partisi olarak, seçime katılan partiler arasında kapitalizm koşullarında işçi sınıfı ve genel, olarak tüm emekçilerin yaşam koşullarının yükseltilmesine, emeğin kurtuluşu mücadelesine verdiği önem açısından da, Bağımsızlık Yolu’nun bu mücadeleye katkı koyacağına inanmaktadır. Bu nedenlerle partimiz 23 Ocak seçimlerinde Bağımsızlık Yolu’na destek vermeyi kararlaştırdığını tüm üyelerimize ve halkımıza duyururuz.” diyerek tamamladı.

Kıbrıs Sosyalist Partisi’nden Mehmet Birinci’nin konuşmasının tamımı şöyle:

“Kıbrıs Sosyalist Partisi 23 Ocak seçimlerinde Bağımsızlık Yolu’nu destekleme kararı almıştır.

Çünkü Bağımsızlık Yolu ile partimiz arasındaki önemli siyasi-ideolojik görüş farklılıklarına rağmen, Merkez Komitemizin 15 Aralık tarihinde halkımıza duyurduğu “SEÇİM PLATFORMUNU ‘EGEMENLİK, ÖZGÜRLÜK ve BARIŞ’ İÇİN MÜCADELE PLATFORMUNA DÖNÜŞTÜRECEGİZ” kararında belirtilen ilkelerin içeriğine ve ruhuna en yakın programa sahip olan parti Bağımsızlık Yolu’dur. KSP açıkladığı ilkeler çerçevesinde mücadelesine devam edecektir. Bu ilkeler

Ekonomi alanında:

1. Stabil para birimine endeksli muhasebe sistemine geçilmeli.
2. Özel sektör işçilerine sendikalaşma ZORUNLULUĞU ve en az 5 isçinin çalıştığı her iş yerinde toplu sözleşme HAKKI!
3. Asgari ücret en düşük memur maaşına endekslenmeli.
4. Bunları başarana kadar bankalara döviz bazında olan borçlar ve kiralar sabit bir kura endekslenmeli

Siyasi alanda:

1. Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı TBMM’de aldığı savaş ilanını geri çekmeli.
2. Türk ordusu Kıbrıs’tan derhal geri çekilmeli.
3. Kıbrıs’taki İngiliz Üsleri kaldırılmalı.
4. Garanti anlaşmaları iptal edilmeli, Yunan ve Türk alayları ülkelerine dönmeli. Kıbrıs Sosyalist Partisi olarak, seçime katılan partiler arasında kapitalizm koşullarında işçi sınıfı ve genel, olarak tüm emekçilerin yaşam koşullarının yükseltilmesine, emeğin kurtuluşu mücadelesine verdiği önem açısından da, Bağımsızlık Yolu’nun bu mücadeleye katkı koyacağına inanmaktadır. Bu nedenlerle partimiz 23 Ocak seçimlerinde Bağımsızlık Yolu’na destek vermeyi kararlaştırdığını tüm üyelerimize ve halkımıza duyururuz.”