Meclis’te Kurulan Trafik Komitesi’nde, Trafikten Anlayan Kim Var?

“Son bir haftada ikisi yayaya çarpma sonucu biri de uğruna haftalarca sokaklarda olduğumuz, eylem yaptığımız Girne-Değirmenlik yolundaki kaza olmak üzere üç insanımızı daha işbirlikçi UBP-DP hükümetinin pişkin vurdumduymazlığına kurban verdik. Pişkin diyoruz çünkü mecliste geçici (!) ve özel bir komitenin, Trafik Komitesi’nin kurulduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

Çünkü trafik sorunu çığ gibi büyüyerek neredeyse her aileden insanların canlarına mal olurken bu konuda geçici bir komite kurmak en hafif tanımlamayla pişkinliktir. Komiteyi özel kılansa büyük ihtimalle doğal koşullarda komitede yer almaması gereken isimlerin bu komiteye atanmış olmasındandır.

Bir AB uzmanı, özelleştirme sevdalısı bir eski maliye bakanı, tescilli bir faşist, bir doktor ve neredeyse oluşturulan her komiteye atanan bir milletvekilinin bu geçici ve de özel komitede ne yapacağını, trafik sorununa nasıl çözümler getireceklerini hep beraber göreceğiz ya da aslında göremeyeceğiz. Kendilerine yardımcı olmak adına sorunlarımızın bir kısmını buradan kendilerine aktarıyoruz: Delik deşik olmuş bazıları küçük bir krater büyüklüğündeki çukurlara sahip yollar, onlarca yayanın canına mal olmuş ancak halen kapkaranlık olan anayollar, bu yolları bariyerler yerine çoğunlukla derince kazılmış çukurların ayırması, tekelleşmiş şirketlerin şehirlerarası ulaşıma hakim olup istedikleri fiyatları halka dayatması, toplu ulaşımın bazı şirketler daha da büyüsün diye yaygınlaştırılmaması/ucuzlatılmaması, trafikteki insan davranışlarını eğitimle değil özel şirketlerin kasalarına giden cezalarla şekillendirme çabaları.

Trafik konusu da her şeyden para kazanmaya çalışanlar ile halk arasındaki mücadeleden bağımsız değildir. Bugün halkın yaşadığı sorunlara kulak tıkayıp trafiğe kamu yararına göre bakmayanlar yaşanan ölümlerden sorumludurlar. Bizler hayata halkın çıkarları gözünden bakanlar; yaptıklarınızın ve yapmadıklarınızın takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Bağımsızlık Yolu
Kent ve Trafik Komitesi