Nazlı: Ailenin Korunmasına Değil, Hak Odaklı Sosyal Politikalara İhtiyaç Var!

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Sorumlusu Cansu N. Nazlı, Cumhurbaşkanlığı ile Vakıflar İdaresi iş birliğinde düzenlenen “Aile Çalıştayı” ile ilgili sosyal medya hesabından eleştiride bulundu. Nazlı, “Çalıştay henüz gerçekleşmeden adından ve paydaşından muhafazakar sosyal politikalara kapı gındırılacağı belliydi” dedi.

Nazlı, TC’de kadınları erkeklere tabi kılmak için nafakayı kaldırmaya çalışan, boşanmayı zorlaştıran muhafazakar sosyal politikaları, ülkemizde Zeki Çeler’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğu zamanlarda katıldığı çalışmalardan öngörebildiklerini söyledi.

TC Muhafazakâr Politikalarını Cumhurbaşkanlığı Üzerinden Teşkilatlandırılmaya Çalışıyor

Muhafazakar sosyal politikaların, Cumhurbaşkanlığı üzerinden teşkilatlandırılmaya çalışıldığını söyleyen Nazlı, hangi hükümet kurulursa kurulsun bu yöndeki dayatmalara karşı koyacak bir vizyonu olmayacağını belirtti. Nazlı, bütün seçim döneminde, hepimizin yakından takip ettiği ve bugüne kadar olan hükümet pratiklerinden de bildiğimiz gibi sosyal hizmetleri güçlendirmekle ilgili gaile çeken bir rejim partisi olmadığını ifade etti.

Güçsüzleştirilen Sosyal Hizmetler’in İkamesi, ‘İyilik Dağıtan’ Vakıflar İdaresi Olamaz

Nazlı, güçsüzleştirilen, teşkilatı zayıf ve bütçesiz bırakılan Sosyal Hizmetler’in ikamesinin iyilik dağıtan, varlıklı Vakıflar İdaresi olamayacağını vurgulayarak, Sosyal Hizmetler’in halkın sosyal haklarının temini için var olduğunu söyledi. Nazlı, Vakıflar İdaresi’nin ise sosyal haklarından yoksun bırakılan insanlara “iyilik” yapmak kisvesiyle muhtaç bırakılmasından fayda sağladığını belirti.

Nazlı, “Şiddete uğrayan kadınlar, çocuklar, yoksullar, işsizler ve engellilerin iyiliğe değil, temel haklarına erişmesine ihtiyaç vardır. Sosyal Hizmetlerin işlevsizleştirilmesine ve hak sujesi olan insanın avuç açan, iyiliğe muhtaç olan yoksul konumuna sokulmasına asla izin vermeyceyik! Ailenin korunmasına değil kadının, çocuğun, yoksulun, işsizin, engellinin, yaşlının insanca yaşayabilmesi için hak odaklı sosyal politikalara ihtiyaç vardır. Hakkımız olanı alana kadar örgütlü mücadeleyi yükselteceğiz!” dedi.