Nazlı: Cumhurbaşkanı Monark, Polis de Hükümdarın Kapı Kulu Değildir!

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Sorumlusu Cansu N. Nazlı, dün 15 Kasım törenlerinde  zafer işareti yapan bir vatandaşın, Ersin Tatar’ın talimatıyla soruşturulma başlatılmasıyla ilgili sosyal media üzerinden açıklama yaptı.

Nazlı açıklamasında, “Ceza Yasası veya herhangi bir yasa tahtında suç olarak tanımlanmayan bir fiil ile ilgili şikayeti polisin soruşturması söz konusu olamaz. Cumhurbaşkanın suç oluşturmayan bir fiille ilgili polise talimat vermesi sonucu zafer işareti yapan vatandaşın polis tarafından sorgulanması iddiaları karşısında Polisin hangi suçun işlendiği şüphesiyle soruşturma yaptığını kamuoyu ile paylaşması gerekir. Zira bu durum antidemokratik olması yanında gayrıyasaldır da.” dedi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

SUÇ OLUŞTURMAYAN FİİL SORUŞTURULAMAZ!

POLİS DERHAL HANGİ SUÇ İŞLENDİĞİ ŞÜPHESİYLE SORUŞTURMA YAPTIĞINI KAMUOYUNA AÇIKLAMALI!

Suç ve cezanın yasallığı, modern ceza hukukunun en temel prensiplerindendir. Bir fiilin hangi suçu oluşturduğu ve o suçu oluşturan fiilin işlenmesi durumunda cezasının ne olduğunun yasayla önceden belirlenmesi anlamına gelir. Yasanın geçerli olduğu sınırlar içerisinde kişilerin neyin suç olduğunu bilmesi, cezasını öngörebilmesi için bu prensip önemlidir. Bu aynı zamanda hukuki güvenlik ilkesinin de bir gereğidir.

Tarihte monarkların, hükümdarların keyfi tutuklama ve cezalandırma yetkilerini sınırlandırmak için toplumsal mücadeleler ile bu kazanım elde edilmiştir.

Ceza Yasası veya herhangi bir yasa tahtında suç olarak tanımlanmayan bir fiil ile ilgili şikayeti polisin soruşturması söz konusu olamaz. Cumhurbaşkanın suç oluşturmayan bir fiille ilgili polise talimat vermesi sonucu zafer işareti yapan vatandaşın polis tarafından sorgulanması iddiaları karşısında Polisin hangi suçun işlendiği şüphesiyle soruşturma yaptığını kamuoyu ile paylaşması gerekir. Zira bu durum antidemokratik olması yanında gayrıyasaldır da.

Ersin Tatar kendini yüzyıllar evvel tahta çıkmış ve sınırsız yetkisi olan bir padişah gibi hissetmişse bile polisin suç olmayan bir fiili soruşturma yetkisi olmadığını bildiğini biliyoruz. Cumhurbaşkanı monark, polis de hükümdarın kapı kulu değildir.

İfade özgürlüğü onurumuzdur. Bu yüzden;
POLİS SİVİLE BİR AN EVVEL BAĞLANMALI!