Nazlı: İfade Özgürlüğünün Ağır Cezada Yargılanmaması Adına Bağımsızlık Yolu Mücadele için İnisiyatif Almıştır

Basın-Sen Başkanı, gazeteci Ali Kişmir, Bağımsızlık Yolu Parti Meclisi Üyesi Cansu N. Nazlı ve Bağımsızlık Yolu Omorfo Bölge Sorumlusu Celal Özkızan Emeğin Gündemi programına katılarak, Kişmir’in yazmış olduğu yazıyla ilgili Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın şikâyeti üzerine açılan ve 10 yıla kadar hapsinin istendiği davayı ve Kıbrıs’ın Kuzeyinde ifade özgürlüğünü tartıştılar.

Kişmir: Bu Davaya Destek Toplumsal Açıdan Özgürlüklerimize Sahip Çıkmak Adına Önemli

Katıldığı programda açıklamalarda bulunan Basın-Sen Başkanı, gazeteci Ali Kişmir, mahkemeye daha önce Afrika davasında tanık olarak çıktığını, hiçbir konuda daha önce yargılanmadığını ve suçla ilişkisi olmayan bir insan olarak 10 yıla kadar hapsinin istendiğini duyduğunda ürktüğünü ifade etti. Kuzey Kıbrıs şartlarına bakıldığında yargının en ağır cezalarda bile görmediğimiz cezayı, kendisine bir yazı için öngörülmesinin gerçekten ürkütücü olduğunu söyledi.

Kişmir, dava süreci başladığı zaman bazı insanların korkup kendisiyle yanyana görünmemeye çalıştığını, bunun yanında beklemediği çok da destek aldığını söyledi. Desteğin toplumsal açıdan özgürlüklerimize sahip çıkma adına çok önemli olduğunu da ifade etti. Türkiye’de 2016 yılında darbe girişimi olduğu zaman yazdığı yazıdan dolayı zor durumda kalan gazeteci arkadaşlarına o dönem destek belirttiğini anlatan Kişmir, ayni desteği o kişilerden bugün görmediğini söyledi.

Beyaz Ev’e Genel Ev Benzetmesi veya İması Yok

Programda 3 yıl önce yazdığı yazıda ne demek istediğine değinen Kişmir, dönemin mevcut cumhurbaşkanını devirmeye yönelik toplantıyı yazısında konu ettiğini söyledi. Yazısında Beyaz Ev’e genel ev benzetmesi yapmadığını de vurgulayan Kişmir, böyle bir benzetme yapmadığını da yine aynı dönemde bir köşe yazısında anlattığını açıkladı. Başka bir ülkede böyle bir haber yapılsa o toplantıda olanların ceza alacağını, kendisinin de bir gazeteci olarak belki de ödüllendirilebileceğini dile getirdi.

Bağımsızlık Yolu’nun bu süreçte kendisine en çok destek çıkan parti olduğunu belirten Kişmir, CTP’den de bazı isimlerin ve geç de olsa bazı sendikaların desteğinin de kendisine güç kattığını aktardı.

Nazlı: Hem Sokakta Hem De Mahkemede, Ağır Cezaya Havale Olmaması İçin Elimizden Gelen Her Mücadeleyi Yapacağız

Programda açıklamalarda bulunan Bağımsızlık Yolu Parti Meclisi Üyesi Cansu N. Nazlı, Ali Kişmir’e açılan davanın bugüne kadar Kıbrıs’ın kuzeyinde eşi benzerinin görülmediğini söyledi. Bugüne kadar gazetecilerin yargılandığı birçok davanın olduğunu hatırlatan Nazlı, Kişmir’e getirilen yasadan bir gazetecinin yargılanması ve 10 yıla kadar hapsi istenmesi gibi bir davanın daha önce yaşanmadığını ifade etti. Suç ithamının Askeri Suçları Düzenleme Yasasına dayandığını belirten Nazlı, Kişmir’in yazdığı bir yazıdan dolayı askerin manevi şahsiyetini zarara uğrattığıyla ilgili bir suçlamada bulunulduğunu söyledi. Nazlı, birçok kez, bir insanın yazdığı yazıdan veya ifadesinden dolayı ağır cezada yargılanmasına sebep olacak çağdışı maddenin ortadan kalkması gerektiği çağrısında bulunduklarını söyledi.

Her ne kadar geç kalınmış olsa da yasa önerisinin değişmesi için bir komitenin yenile kurulduğunu belirten Nazlı, sevindirici bir adım olduğunu aktardı. Barolar Birliği Başkanı Hasan Esandağlı’nın gönüllü olarak davanın avukatlığını üstlendiğini de aktaran Nazlı, 6 Ekim’de davanın ceza mahkemesinde mi, ağır ceza mahkemesinde mi görüleceği kararının verileceğini söyledi.

Nazlı, hem sokakta örgütlü bir şekilde, hem de mahkemede hukuki olarak davanın ağır cezaya havale olmaması için ellerinden geleni yapmaya çalışacaklarını da ekledi.

İfade Özgürlüğünün Ağır Cezada Yargılanmaması Adına Bağımsızlık Yolu Mücadele için İnisiyatif Almıştır

Nazlı, insanların yazdıkları veya ifade ettiklerinden dolayı ağır cezada yargılanmalarının önünün açılmaması için bu dava sürecinde Bağımsızlık Yolu olarak mücadele anlamında inisiyatif aldıklarını, ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını dile getirdi. Düzenledikleri imza kampanyasında imza koyanların, ayni fikirde olduğu için değil, kimsenin fikrini paylaştığı için ceza yargılanmasına tabi tutulmaması gerektiği fikrini savunduğundan imza koyduğunu, bunun da çok anlamlı olduğunu anlattı.  Nazlı, konunun Ali Kişmir olmadığını kim olursa olsun Bağımsızlık Yolu’nun yine ayni desteği vereceğini de vurguladı.

Özkızan: Bu Dava Hepimize Açıldı

Katıldığı porgramda açıklamalarda bulunan Bağımsızlık Yolu Omorfo Bölge Sorumlusu Celal Özkızan, bu davanın sadece Ali Kişmir’e değil hepimize açıldığını belitti. Kıbrıs’ın kuzeyinde ve Türkiye’de yaşananlardan tanık olduğumuz gibi ne kadar ileriye gidebileceklerini biliyoruz diyen Özkızan, bu konunun insani boyutunun da önemli olduğunu aktardı.

Özkızan, Kişmir davasının doğası gereği toplumsal ve politik bir dava olduğunu, muhalefetin de sahip çıktığı oranda daha anlamlı hale geleceğini söyledi.

Farklı Fikirler Bu Davaya Sahip Çıkmaya Engel Olmamalı

Farklı görüşlerde olmak bu davaya sahip çıkmamak için sebep olmamalı diyen Özkızan, ilkelerine sahip çıkanların bu davaya destek vermesi gerekirdi ifadelerine kullandı. Toplumda severse eleştirmeme, sevmezse de uzak durma anlayışının var olduğuna vurgu yapan Özkızan, oysa buluşabildiğimiz noktada yoldaş gibi buluşmak, anlaşamadığımız nokta da kendi yollarımıza devam etmek gerekmektedir dedi.

İfade Özgürlüğü Adalet Nöbeti 5 Ekim Akşamı Lefkoşa Mahkemeler Önünde Başlayacak

Özkızan, 5 Ekim akşamı ifade özgürlüğü nöbeti düzenleneceğini açıkladı. Lefkoşa’da mahkemelerin önünde saat 20:00’de toplanılacağını belirten Özkızan, aydınların ve sanatçıların desteğiyle, şiirle ve müzikle dava saatine kadar nöbetin süreceğini belirtti.