Öğrenciler Ve Fikirler Değil Hukuksuzluğu Yaratan Polis Yargılanmalıdır

Öğrenciler Ve Fikirler Değil Hukuksuzluğu Yaratan Polis Yargılanmalıdır 

Dün Mağusa’da yaşananlar tarihimize kara bir leke olarak sürülmüş durumdadır. Doğu Akdeniz Üniversitesinde gerçekleşen bir panelde konuşmacı olarak bulunan AKP Milletvekili Hamza Dağ’a soru sormaya çalışan bir öğrenci ve yanındaki arkadaşları içeride buluna faşist güruh tarafından darp edilmiş, orada bulunan polis ise darp edilen öğrencileri korumak için herhangi bir müdahalede bulunmamıştır. Ardından gerçekleşen olaylar ise meseleyi daha da karanlık bir hale getirmiştir. Panelin olduğu yerden yürüyerek uzaklaşan öğrenciler evlerine gitmiş bu sefer ise evleri polis tarafından basılarak gözaltına alınmışlardır.

Fikir beyan etmek ne yasalarımıza göre, ne de insan haklarına göre suç teşkil etmez ve ettiği iddia edilemez. Aksine fikir beyan etmek isteyen öğrencileri darp eden, farklı fikirlere tahammülü olmayan güruhu engellemek, bu güruhu kontrol altına almak, işledikleri suç hakkında işlem yapmak polisin görevidir. Masum öğrencilerin evlerini basmak değil.
Yaşanılan bu acı hadisede öğrencilere saldıran güruh kadar, olaylara katılan emir komuta zincirinin en üst kademesinden en alt kademesine bu hukuksuzluğa ortak olan polisler de hukukun üstünlüğünün yeniden teşkil etmesi adına yargılanmalıdır.

Bağımsızlık Yolu olarak adalet yerini bulana kadar konunun takipçisi olacağız. Polis teşkilatına çağrımız ise yapılan hukuksuzluktan geç olmadan dönülmesini sağlaması ve Mağusa bölgesinde gerçekleşen bu hukuksuzluğun gerçek sorumlularının peşine düşmesidir.

Bağımsızlık Yolu (a)
Mustafa Keleşzade