Omorfo’da Halk İçin Belediyecilik Adına Birleşme Zamanı!

“Bilindiği üzere 2018’in Haziran’ında gerçekleşecek yerel yönetim seçimlerine bir seneden az bir zaman kaldı. Omorfo’da belediye yönetimi 1998 yılından beridir UBP’nin elinde ve aynı ismin kontrolü altında. 20 senedir yönetimi tek başına kesintisiz bir biçimde elinde bulundurmasına ve “Güzelyurt verilemez” söylemi ile bölgemize dair büyük vaatler verilmesine rağmen UBP yönetiminin Omorfo’da 20 yılın hakkını veremediği ortadadır. Her ne kadar Güzelyurt Belediyesi, pek çok diğer UBP’li belediye yönetiminin aksine bir yıkım doğurmamış olsa da, koskoca 20 yıl içinde kaydedilebilen ilerleme kabul edilemeyecek düzeydedir. Dahası, bu ilerleme ancak pek çok bedel ödenmesini ve demokratik olmayan bir yönetimi beraberinde getirerek gerçekleştirilebilmiştir. Bu durumun oluşmasında, mevcut belediye yönetiminin hem kalıcı politikalar üretmek yerine kısa-vadeli ve geçici önlemlerle günü kurtarmaya çalışması hem de kendinden başka alternatif olmadığı izlenimi vererek seçimleri kazanması kadar, Omorfo’daki sol, demokratik ve toplumcu değerlere sahip çıkan kesimlerin belediye yönetimine yönelik işbirliği ve güç birliği yapmaması da etkili olmuştur.

Tam da bu nedenlerle, artık Omorfo’da değişimin zamanının geldiğini, hatta çoktan geldiğini ortaya koymamız gerekmektedir. Bu değişimi gerçekleştirebilmenin tek yolunun da, geçmiştekinden farklı olarak, Omorfo’daki sol, demokratik ve toplumcu değerlere sahip çıkan partilerin, derneklerin, örgütlerin ve bireylerin bir araya gelmesinden ve ortak değerler ve ilkeler çerçevesinde ve ortak bir aday ile halkın karşısına çıkmasından geçtiğini de hassasiyetle anlamamız gerekmektedir. Omorfo’da belediyeye bağlı bulunan, merkezde ve köylerde yaşayan her insanın toplumcu bir belediyecilik anlayışıyla kucaklaşmaya hakkı vardır. Bunu yerine getirme sorumluluğu ise en birincil görevimiz olmalıdır. Bu sorumluluğu ikinci plana itip dar partisel çıkarlara yönelme veya ortak değerler etrafında birleşmek yerine herkesin kendi bildiği doğrultuda gitme lüksümüz yoktur.

Bu çerçevede, Bağımsızlık Yolu olarak, Omorfo’da mevcut belediye yönetiminin değişmesi taraftarı olan ve Omorfo’da toplumcu, demokratik, katılımcı ve ilerici bir belediye yönetimini arzulayan bütün kesimlere, önümüzdeki belediye seçimleri için ortak bir yol haritası belirlemek ve ortak hareket etmenin zeminini oluşturmak adına bir araya gelme çağrısı yapıyoruz. Bu çağrımızı daha da somutlaştırmak için, önümüzdeki günlerde Omorfo’daki çeşitli siyasi partilere, derneklere ve örgütlere “bir arada hareket etme” niyetiyle ziyaretler düzenleyeceğimizi de duyurmak isteriz.

Omorfo halkı daha iyi bir belediye yönetimini hak etmektedir ve bunun için hep birlikte sorumluluk alıp, elimizi ortak bir biçimde taşın altına koyalım!

Bağımsızlık Yolu
Omorfo Birimi