Omorfo’da, Yine Bomba, Yine Huzursuzluk!

Dün, Güzelyurt bölgesine bağlı Yayla köyünde, narenciye ağaçlarının bulunduğu bir alanda iki adet patlamamış bomba daha bulundu. Askerin tatbikat kapsamında kullandığı mühimmatlar Omorfo bölgesinde bir kez daha tehlikeli bir şekilde ortaya çıktı. Bilindiği üzere bu türden olaylar ilk kez yaşanmıyor, ülkemizin pek çok bölgesinde askeri faaliyetlerden kaynaklı ciddi problemler yaşanmaya devam ediyor.

Halkın, sürekli olarak kullandığı ve günlük hayatın parçası olan bölgelerde devam eden, askeri çalışmalar insan hayatı ve çevre üzerinde tehdit oluşturmaya devam ediyor. Bugün bölgede bulunan bombalar, bölge halkının bu konuda yaptığı şikayetler konusunda ne kadar haklı olduklarını bir kez daha gösterirken, konu ile alakalı herhangi bir tedbir alınmamış olması, duyarsızlığın ne boyutta olduğunu gözler önüne sermektedir.

Hatırlanacağı üzere, 2018 yılı aralık ayında yine Omorfo bölgesine bağlı Mevlevi köyünde bulunan, atış alanı çevresindeki patlamamış bomba nedeniyle henüz 13 yaşında olan Makhir İsmailov hayatını kaybetmişti. Omorfo çevresindeki ekili alanlar ve tarımsal araziler sürekli olarak bu türden askeri tatbikatlar nedeniyle zarar görmeye devam ederken, çevrede yaşayanların ise endişeleri artmaya devam ediyor. Günlük yaşamları ve tarımsal üretimleri sırasında her an mühimmat ya da askeri bir malzeme nedeni ile ciddi zarar görme, hatta canını kaybetme ihtimali ile karşı karşıya olan halkımız bu konulardaki endişesini dile getirmeyi sürdürüyor.

Bağımsızlık Yolu, olarak yıllardır dile getirdiğimiz halde yetkililer tarafından görmezden gelinen sivil bölgelerde askeri tatbikat ve aktivitelerin sonlandırılması gerektiği talebini bir kez daha yinelerken, halkımızın ve çevremizin tehdit altında olduğu bu türden olaylara karşı daha duyarlı olunması ve daha büyük sorunlar yaşanmadan askerin sivil alana müdahalesinin sınırlandırılması gerektiği konusunu yeniden hatırlatırız.

Celal Özkızan
Bağımsızlık Yolu
Omorfo Bölge Sorumlusu