Omorfo’ya Sığınma Evi İstiyoruz!

“25 Kasım 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı mücadele eden 3 kız kardeşin tecavüz edilip öldürülmesi sonucu bu gün‘’Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü’’ olarak ilan edildi.
O günden bugüne kadına yönelik şiddet, taciz,tecavüz ve baskı dünyanın neredeyse her yerinde olduğu gibi ülkemizde de giderek artıyor. Ülkemizde son 5 yılda tutulan resmi verilere göre bildiğimiz, bin 12 kadın şiddete uğradığı için polise başvururken 2017 yılında 5 kadın erkek şiddeti sonucu öldürüldü. Kadınlar öldürülüyor,tacize,tecavüze uğruyor,darp ediliyor ve devlet bununla ilgili hiçbir önlem alınmıyor.
Bu ülkedeki kadınların can güvenliğini sağlamak devletin görevidir. Polis, kadınların şiddet gördüğüyle ilgili şikayetlerini yeterince dikkate almıyor, bu şikayetlerin gereğini yerine getirmekten kaçınıyor.
Şiddet gören, maddi durumu iyi olmayan kadınlara adli yardım sağlamalı,koruma emri alabilmesi için ücretsiz avukat tayin etmelidir. Şiddet önleme merkezleri kurulmalı, her bölgeye kadın sığınma evleri açılmalıdır.
Bugün burada kadına yönelik şiddete karşı daha güçlü bir şekilde hayır demek için bir araya gelen bizler, bölgelimiz olan kız kardeşimiz Nejla Mağaracı başta olmak üzere, uğradığı erkek şiddeti sonucu aramızdan alınan tüm kız kardeşlerimizi anıyor ve yine söylüyoruz: Artık bir kız kardeşimizi daha kaybetmeye tahammülümüz yok! Biz bölge örgütleri olarak devleti kadına yönelik şiddet konusunda etkin tedbirler almaya ve her defasında söylediğimiz gibi Omorfo’ya sığınma evi talebimizi yerine getirmeye çağırıyoruz.

OMORFO’YA SIĞINMA EVİ İSTİYORUZ!”

Bağımsızlık Yolu, Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, Kalkanlı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Akçay Kültür Sanat Derneği, Kadın Eğitim Kolektifi, Sosyalist Düşünce Topluluğu, Değişim ve Toplumsal Farkındalık Topluluğu’

Leave a Comment