Oygar: Elimizde Ekonomi İçin Önemli Bir Enstrüman Var: Kooperatifçilik

Isim Soysiim

Bağımsızlık Yolu Onur Kurulu Başkanı, Lefkoşa milletvekili adayı Tahsin Oygar, BRT’de yayımlanan ve tüm parti temsilcilerinin katıldığı Seçim Özel 2022 açık oturumuna katılarak ekonomi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Ultrazenginler ve Sermaye Sahipleri İçin Ekonomimiz Çok İyi Gitmektedir!

Krizi sebep göstererek halk için acı reçeteler hazırlayan, döviz mevduatları değer kazanan, hükümetleri istihdamı azaltmakla tehdit eden ultrazenginler ve sermaye sahipleri için ekonomide bir sıkıntı olmadığını, bilakis onların zenginliklerine zenginlik kattıklarını söyleyen Oygar, emekçiler içinse durumun tam tersi olduğunu belirtti. Bilhassa örgütsüz özel sektör emekçisinin hakkını dahi arayamadığını ifade eden Oygar, bir bilim olarak ekonominin, kime karşı ve kimin yanında planlandığının önemine vurgu yaptı. En emel çelişkinin emek-sermaye çelişkisi olduğundan bahseden Oygar, ülkemizdeki ekonomik kalkınma modellerinin Türkiye’den belirlendiğini ifade ederek sermaye birikiminin kurumsallaşamadığını ve “vur-kaç” yöntemini izlediğini anlattı. Bu nedenle emek yanlısı ekonomi politikalarının önemli ve gerekli olduğunu belirtti.

Rejim Partilerinin Söylemleri Hayalci ve Ütopiktir

Genelde sol fikirlerin ütopik olduğu iddia edilse de, ülkemizde rejim partilerinin söylemlerinin gerçek dışı olduğunu belirten Oygar, “para politikalarını yönetecek Merkez Bankası’nın elimizde olmadığı, ekonomik kalkınma modelimize kendimizin karar veremediği bir ortamda, hiçbir vaatlerini gerçekleştiremeyecekler.” dedi. Pandemi ve döviz krizinin ortaya çıkmasından önceki ekonomik büyüme dönemlerinde, bu ülkede emekçilerin aleyhine olan Sosyal Güvenlik Yasası ve Göç Yasası’nın geçirildiğini, kamunun küçültüldüğünü, özelleştirmeler yapıldığını anlatan Oygar, kamu ve özel sektör emekçilerinin de birbirine düşürülmeye çalışıldığının altını çizdi.

Türkiye Emekçilerinin Alın Terinden Çalınan Külliye’ye de, Kimlikle Girişe de Karşıyız

Tahsin Oygar, hükümeti ele geçirenlerin iktidar olamadıklarını, ticaret burjuvazisi, akaryakıt kartelleri gibi sermadarların onları yönettiğini belirterek, Bağımsızlık Yolu’nun planlı bir ekonomiden yana olduğunu söyledi. Nüfus sayımı, İstatistik Kurumu’nun geliştirilmesi ve kimlikle girişin durudurlması vurgusu yapan Oygar, ihtişam ve gösteriş için, üstelik ülkemizin standartlarına da uyulmadan Külliye yapımına karşı olduklarını, bunun parasının Türkiyeli emekçilerin alın terinden geleceğini ifade etti. 

Emekçinin Gelirlerini Artırıp Giderlerini Düşürmek İçin Mücadele Edeceğiz

Ultrazenginlerden servet vergisi alınması, asgari ücretin en düşük kamu maaşına endekslenmesi ve iki ayda bir hayat payalılığı oranında artması, büyük sermaeye sağlanan teşvik ve muafiyetler kaldırılarak küçük ve orta ölçekli esnafa destek verilmesi, özel sektörde sendikasız çalıştırılmanın yasaklanması taleplerini dile getiren Oygar, kooperatifçiliğin ülkmize en uygun model olduğunu da belirtti. Anayasa, demokratik kooperatifçiliği düzenlemesine ragmen, Kooperatif Merkez Bankası’nın gelmiş geçmiş tüm hükümetlerce siyasi emellerle işgal edildiğini anlatan Oygar, genel kurulunun derhal yapılmasını gerektiğini hatırlattı.