Özgürlük Her Zaman Farklı Düşünenin Özgürlüğüdür

“Afrika Gazetesi tarafından Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonu ile ilgili atılan manşet üzerine; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu gazeteyi hedef gösteren açıklamasını takip ettik.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki ifade özgürlüğü denilen şey, iktidarların beğendiği fikirler için değil bilakis rahatsız olduğu fikirler için vardır. Makam sahiplerinin bir gazeteyi beğenmediği fikrinden ötürü hedef göstermesi kabul edilemezdir. Bu demokrasiye değil faşizme uygun bir tavırdır.

Erdoğan açıklamasında kuzey Kıbrıs’taki “kardeşlerine” de seslenmiş ve cevap vermeleri çağrısında bulunmuştur. Ancak Kıbrıslı Türkler; savaşın da, etnik çatışmanın da ne acı bir şey olduğunu bilen bir halktır. Bu halk halkların çocuklarını birbirine kırdırmaya çalışan, insanları kin ve nefrete sürüklemeye çalışan egemenlerin değil, Türkiye ve dünya halklarının kardeşidir.

Erdoğan’ın açıklamasını fırsat bilerek, kendi çıkarları için hükümette kalmak uğruna başta Hüseyin Özgürgün olmak üzere toplumsal gerilimi tırmandırmaya çalışan tüm odaklara çağrımız boşuna uğraşmamalarıdır. Kıbrıslı Türk halkı demokrasiyi, insan haklarını ve ifade özgürlüğünü sizlerin aksine özümsemiş bir halktır, böyle oyunlara gelmeyecektir.”

Bağımsızlık Yolu