Özkızan: “Imagine” Projesinin Askıya Alınması, Kocaman Bir Başarısızlık İtirafıdır

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Celal Özkızan, kktc Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Elen temsilcilerin yönetiminde bulunduğu “İki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesi” projesinin askıya alındığını duyurusunu eleştirerek, bu komitenin yürüttüğü ve iki toplumdan gençlerin bir araya geldiği “Imagine” projesinin askıya alınmasına yönelik açıklamada bulundu.

Özkızan, Ersin Tatar ve Cumhurbaşkanlığı’nın askıya alma gerekçesi olarak, projenin komitedeki iki taraf (Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Elen temsilciler) tarafından yürütülmesi gerekirken, başka unsurlar tarafından hazırlanıp uygulandığını ve egemen eşitliğe dayalı politikamıza ters düşebilecek unsurların ileriye götürülme olanağı olduğunu sunduklarını ifade etti.

Bu açıklamanın, kocaman bir başarısızlık itirafı olduğuna dikkat çeken Özkızan, “Cumhurbaşkanlığı bize ‘yönetiminde bizzat kendimizin bulunduğu bir Komite’yi kontrol edemiyoruz. Bu Komite, bizim haberimiz olmadan projeler yürütüyor. Yani biz, daha küçük bir Komite içinde bile egemenliğimizi icra edemiyoruz’ diyor” ifadesini kullandı.

Özkızan, İki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesi’nin BM tarafından kabul gören, uluslararası bir geçerliliği olan ve Kıbrıs Cumhuriyeti temsilcilerini kktc temsilcilerini muhatap almak durumunda bırakan bir komite olduğuna vurgu yaptı. Özkızan, “Yani bütün koşullar tam da ‘eşit egemenlik’ diyenlerin istediği gibidir. İşte bu Komite’yi yüzüne gözüne bulaştırmış bir yönetimden söz ediyoruz. Çıkıp özür dileyeceklerine, böyle bir kazanımın kıymetine sahip çıkmak için bundan sonra daha özenli davranma sözü vereceklerine “biz yönetmeyi beceremiyoruz, o yüzden projeyi tamamen iptal edelim, tutunduğumuz 2-3 daldan birini de koparıp atalım” diyorlar” dedi.

Ersin Tatar, Egemen Eşitlik Siyaseti ile İlgili Ortaya Bir Şey Mi Koymuştur Ki, O Siyaset Zarar Görebilsin?

Ersin Tatar’ın “egemen eşitlik” siyasetini dünyaya taşımak için hiçbir somut adım atmadığını ve sıradan bir projeyi “egemen eşitliğe ters düşmek” ile suçladığını belirten Özkızan, bu durumun Kıbrıslı Türkleri komik duruma düşürdüğünü ifade etti. Ortada “egemen eşitliğe” dair bir yol haritası, bir hareket planı veya atılmış herhangi bir adım olmadığına işaret eden Özkızan, “Ersin Tatar egemen eşitlik siyaseti ile ilgili ortaya bir şey mi koymuştur ki, o siyaset zarar görebilsin? Bir şeyin zarar görmesi için, önce var olması gerekir. Yoksa Ersin Tatar, egemen eşitlik siyaseti konusundaki büyük başarısızlığının acısını, bir grup gençten mi çıkarmaya çalışmaktadır? Kendi başarısızlığının üstünü, böyle mi örtecektir?” diye sordu.

Kıbrıslı Türklerin Uluslararası Tanınmışlığına Dair Var Olan Bir Bağ Daha Koparıldı

Özkızan, kktc temsilcilerinin başında bulunduğu bir komitenin parçası olan bir projenin ortadan kaldırılarak, Kıbrıslı Türklerin uluslararası tanınmışlığına dair var olan bir bağın daha koparıldığını belirtti. Özkızan, Kıbrıs Cumhuriyeti liderliği ve şovenist Kıbrıslı Elen siyasetçilerin bile, kktc’nin ve Kıbrıslı Türklerin izini dünyadan tamamen silmek konusunda Ersin Tatar kadar başarılı olamadıklarını ifade etti.

Ersin Tatar’ın sadece federasyona karşı değil, kktc’nin tanınmasına da karşı olduğunu belirten Özkızan,  Tatar’ın Kıbrıslı Türklerin uluslararası bir tanınmışlığa ve statüye kavuşmasına karşı çıktığına işaret etti. Özkızan, “Ersin Tatar’ın tek istediği, kktc’nin tanınmamışlığından faydalanıp Kıbrıs’ın kuzeyini bir kumarhane, kara para aklama, uyuşturucu, mafyatik işler, insan kaçakçılığı, kontrolsüz nüfus akışı, seks köleliği, ucuz işgücü, kontrolsüz sömürü ve vergisiz para akışı cennetine çevirenleri memnun etmek, bu tanınmamış ve statüsüz mevcut durumu aynen sürdürmektir. O yüzden Ersin Tatar’a sadece federasyon yanlıları değil, samimi olarak iki devletli bir çözümden yana olanlar da karşı çıkmalıdır” dedi.