Rahvancıoğlu Adına Türkiye Göç İdaresi Başkanlığı’na Dava

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreter Yardımcısı Münür Rahvancıoğlu’nun Türkiye Göç İdaresi Başkanlığı’na dava süreci resmen başladı.

Ankara 25. İdare Mahkemesi’nde Göç İdaresi Başkanlığı aleyhine açılan davanın konusu, “Müvekkil hakkında konulmuş olan N-82 tahdit kodunun kaldırılması talepli 23.11.2022 tarihli dilekçesine verilen 30.12.20222 tarih ve E-48068546-000-135514 sayılı başvurunun reddi işleminin öncelikle yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali talebidir” şeklinde belirtildi.

Hatırlanacağı üzere Bağımsızlık Yolu heyetiyle Ankara’ya bir dizi temaslarda bulunmak üzere seyahat gerçekleştiren Rahvancıoğlu, Ankara’ya girişi N82 koduyla engellenmişti. Yaşanan bu gelişme sonrası Rahvancıoğlu bu kodun ne olduğunun, kimin tarafından konduğunun öğrenilmesi ve giriş yasağının kaldırılması için avukatı aracılığı ile karara itirazda bulunmuştu.

T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, Münür Rahvancıoğlu’nun Türkiye’ye girişte ön izne tabi olması kararını kendilerinin aldığını kabul etmiş ve kararın kaldırılması için yapılan başvuruyu reddetmişti.

Alınan kararın kaldırılması için Rahvancıoğlu adına Halkevleri Hukuk Sekreteri Avukat Sercan Aran Ankara 25. İdare Mahkemesi’ne, 17 Şubat 2023’te TC Göç İdare Başkanlığı’na İdari Dava dosyaladı.