Reddetmeye Az Kaldı, Hade Sokağa!

(28.07.2016)

“KKTC’de kurulmak istenen, ülkemizdeki gençlik faaliyetleriyle ilgili yetki ve söz hakkımızı yitirmemize neden olacak “Koordinasyon Ofisi” karşısında yürütülen mücadele ilk günden beri büyüyerek devam ediyor.

Kendi gençliğimiz ve geleceğimiz ile ilgili karar alma hakkımıza sahip çıkma mücadelesi olan bu hareket, Reddediyoruz Platformu bünyesinde bulunan 80’e yakın örgütün yanında, halkın çok geniş kesiminden destek alarak büyüyor.

Öte yandan “emir demiri deler” mantığıyla hareket eden birileri, anlaşmaya rağmen ülkemizdeki gençlik faaliyetleri ile ilgili “seçim yapma hakkımız olacağını” savunuyor. Oysa anlaşmanın yürürlüğe girmesi durumunda, yalnızca TC Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca belirlenen faaliyetler arasından seçim yapma şansımız olacak.

Fakat bizler; gençlik kamplarımız, gençlik merkezlerimiz, spor tesislerimiz ve yurtlarda; başka bir devletin bakanlığınca belirlenen Kuran kursları, Osmanlıca, Arapca ve benzer faaliyetler arasından seçim yapmak değil, kendi sosyo-kültürel yapımıza uygun şekilde kendi belirlediğimiz faaliyetleri yürütmek talebindeyiz.

Çünkü gerçek demokrasi, size sunulan seçenekler arasında seçim yapmak değil, kendi seçeneğini yaratabilme özgürlüğüne sahip olmaktır.

İçerisinde 80’e yakın örgüt bulunan, verdiği meşru talepleri ve verdiği renkli mücadele ile halkın büyük kesiminin desteğini alan Reddediyoruz Platformu olarak, 3 Ağustos’ta sokakta binlerce yürek “reddediyoruz” diye haykıracağız. 5 Ağustos’ta Anayasa Mahkemesi’nin Koordinasyon Ofisi’yle ilgili kararını beklerken, karar ne olursa olsun bu ofise karşı mücadeleye devam edeceğimizi hep söyledik, yine yineliyoruz.

İlk günden beri “kendi gençliğimiz ve geleceğimiz üzerinde söz sahibi olma” mücadelesine destek veren tüm toplumumuzu bu kritik süreçte sokağa çağırıyoruz.

Reddetmeye az kaldı, hade sokağa!

Reddediyoruz Platformu:

Halk Sanatları Derneği (HASDER) ,HASDER Gençlik Kulübü, Akçay Kültür Sanat Derneği (AKDER),Gençlik Merkezi Birliği, Lefkoşa Folklor Derneği (FOLKDER),Göçmenköy-Taşkınköy Kültür Derneği (Göç-Taş),Gençlik Kampları Gönüllü Liderleri, Kıbrıs Havaları Derneği, Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği (GÜKAD), “Kalavaç Yerel Değerleri Yaşatma Derneği (KAYED), KAYDER, Akdoğan Fikir Sanat Atölyesi (AFSA), Mesarya Kadınları İnisiyatifi, Tabipler Birliği, Eczacılar Birliği, Yeşil Barış Hareketi, Biyologlar Derneği,Toparlanıyoruz, BARAKA Kültür Merkezi, Dikmen Gençlik Merkezi (DİGEM), Alayköy Folklor Derneği,Dördüncü Duvar Düşünce Derneği, Lefkoşa Folklor ve Gençlik Merkezi (FOGEM),Güzelyurt Sanat Derneği (GÜSAD), Güzelyurt Atılımcı Sanat Derneği (GASAD),Sevgi Çiçeği Derneği (SEÇDER), Kıbrıs Halk Dansları ve Sanat Merkezi, Özgür Adımlar Kültür Sanat Derneği, Güzelyurt Kültürel Mirası Yaşatma Derneği,Toplumcu Demokrasi Partisi, TDP Gençlik Örgütü, TDP-Tocek, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), BKP Gençlik Meclisi, BKP Kadın Meclisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi Gençlik Örgütü (CTP-G.Ö), Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), YKP-fem, Bağımsızlık Yolu,Tango Cyprus, Devrimci Komünist Birlik, Üretim Merkezi, Boran Kültür Merkezi, Kuir Kıbrıs,Mağusa İnisiyatifi,EMAA,MAGEM, Feminist Atölye (FEMA),Dayanışma,Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı,Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği,Kıbrıs Pir Sultan,Feminist Öğretmen İnisiyatifi, Lefkoşa Sanat Tiyatrosu (LST),Çağ – Sen,Türk-Sen,KTAMS,DAÜ-SEN, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), EL-SEN,Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ve Sendikal Platform.

 

Leave a Comment