Takipçisi Olacağız

Hükümet saatler konusunda geri adım atarak önceden aldığı kış mevsiminde yaz saatine devam etme kararından vazgeçmiştir. Ancak bu adım  yarım atılmış, yapılan açıklamada kış saati uygulamasının belirli bir süre için uygulanacağı belirtilmiştir. Bu nedenle toplumumuzun tüm kesimlerinin ortaya koyduğu irade ve eylem birlikteliğiyle yapılan mücadeleyi askıya almış olduğumuzu belirtmek isteriz.

Hükümete süreci takip edeceğimizi, kararlı olduğumuzu, kış saatinin, uygulanan ülkelerdeki süreyle eşit sürede  ülkemizde de uygulanması gerektiğini, aksi takdirde mücadeleyi yeniden başlatacağımızı bildiririz.

UBP-DP hükümetinin tüm karşı çıkışlara rağmen TC’de alınan kış mevsiminde yaz saati uygulamasına devam etme kararı toplumumuza yapılan dayatmalardan biriydi. Bu dayatmaya karşı sürdürülen  mücadeleye destek veren toplumumuza teşekkür eder, hep beraber binlerce imzayla ortaya koyduğumuz bu irade, basiretsiz, iradesiz, halkından kopuk hareket eden hükümete ve dayatma politikalara karşı kazanılan bu başarı, bu toplumun gerektiğinde birbirine kenetlendiğinin ve baş kaldırdığının, örgütlü mücadeleye sahip çıktığının kanıtıdır. Bu iradeyle geçen yıl yaşanan ve katliam gibi sonuç veren kazada ölen yurttaşlarımızın anısına sahip çıkılmıştır.

Karanlık olan yollarımızda binlerce insanımızın, çocuklarımızın, öğrencilerimizin sabah zifiri karanlıkta yollara dökülmesine engel olunmuş, tüm canlıların güneşe olan uyumunu reddeden akıl ve bilim dışı olan uygulamaya karşı çıkılmıştır.

Dünya’yla entegre olmaya çalışan bir toplumun Dünya’dan izole edilmesi kabul edilmemiş, karşı durulmuştur.

Yasaya aykırı karar üreten ve yaz saatine devam kararı veren UBP-DP hükümetinin geri adım atmasına neden olan halk iradesinin yanında, seçimlerin yaklaşmış olması da etkili olmuştur.

Verilen bu karar toplumsal yarar adına değil oy kaygısıyla alınmıştır.

Aynı zamanda, yasayı çiğneyerek yaz saati uygulamasına devam etme kararının  alınmasıyla ilgili hukuki süreç başlatılacak olması da geri adım atılmasına etken olarak görünmektedir. Hükümet oluşacak toplumsal muhalefetten oy kaybına uğramayı ve yasa dışılığının mahkeme tarafından tescillenmesini göze alamamıştır.

Bizler, sendikal platform, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler olarak saat dayatmasına karşı başlattığımız mücadeleye destek veren tüm toplumumuza bir kez daha teşekkür ederiz.

Dayatmalara boyun eğmeyeceğimizi, çözüm ve barışın sağlanacağı ülkemizde eşit, adil, demokratik, bağımsız ve özgür bir Kıbrıs için toplumsal mücadeleyi yükseltip, toplumsal dayatmalara boyun eğmeyeceğimizi, dün olduğu gibi bugün de ve yarın da Kıbrıs Türk toplumunun varoluş mücadelesine sahip çıkacağımızı bir kez daha ortaya koyarız.

 

KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, DEV-İŞ, TÜRK-SEN, GÜÇ-SEN, EL-SEN,

BASIN-SEN, BES, KOOP-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN, ÇAĞ-SEN,

TIP-İŞ, TEL-SEN, HTKS, KŞK-SEN, EMEK-İŞ, GENEL-İŞ, PETROL-İŞ,

MAĞUSA TÜRK GENEL-İŞ, CTP, HP, BKP, YKP, TKP-YG, TDP,

BAĞIMSIZLIK YOLU, BARAKA, BORAN KÜLTÜR MERKEZİ,

TABİPLER BİRLİĞİ, K.T. HAYVAN ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ, KTEZO,

ARİF HASAN TAHSİN VAKFI, UNITE CYPRUS NOW, DKB

Leave a Comment