Tek Bir Ağacın Lefkoşa’ya Sizden Fazla Katkısı Vardır

“Çarpık yapılaşma ve kar uğruna plansız yapılan girişimler ada yarımızı gün geçtikçe mahvetmektedir. Girne bölgesi gün geçtikçe turizm adına denizlerinden kıyıya mavi su değil, lağım suyu vurur hale getirilmektedir. Sermayenin kar hırsı Yeşilırmak’tan Karpaz’a kadar her bölgeyi kara bir bulut gibi kaplamaktadır. Başkentimiz Lefkoşa da bu kara buluttan nasibini almaktadır.

Artık eğitim ile hiç bir alakası kalmamış adım başı biten üniversiteler ada yarımızda pek çok şeyin yanında en çok kent yapısını ve doğayı tehdit etmektedir. Nerde bir yeşil görse üzerine beton dökmek isteyen zihniyet Lefkoşa’da yine devrededir. 
Lefkoşa’da Yenişehir bölgesindeki Şehit Biray Mustafa Sokak’ta yaşanan girişim de bu durumun ibretlik bir örneğidir. Lefkoşa’da artık ender bulunan ve kamu mülkiyetindeki mahalle içerisindeki bir yeşil alan özel bir şirkete 8 katlı 400 öğrencilik yurt yapımı için peşkeş çekilmektedir. Üç yıl önce UBP-DP hükümeti Bakanlar Kurulu Kararı ile Maliye Bakanlığına devredilen yeşil alan, bugün Serdar Dentaş’ın bakanlığınca, Denktaş ailesinin de ortağı olduğu iddia edilen Mediterranean Master Education Services Ltd’e kiralanmıştır. Diğer yandan yurt yapımı için gerekli ÇED raporu bölge halkının usulüne uygun bilgilendirilmediği mevcut durumda şaibelidir. 
Tüm bu kötücül girişimler mahalle halkının oluşturduğu Yenişehir Mahalleme Dokunma İnisiyatifi’nin müdahalesi ile şu an durdurulmuştur. Mahalleli, mahallesine ve yeşile sahip çıkmış, yeşil alanı sermayeye fiilen kapatmıştır. 
Bağımsızlık Yolu olarak Yenişehir Mahalleme Dokunma İnisiyatifi’ne bugün bir ziyaret gerçekleştirerek dayanışmamızı belirttik. Etik olmadığı kesin olan, yasallığı ise belirsiz olan bu girişimin üzerine gitmek hükümetin sorumluluğudur. Ayrıca Bağımsızlık Yolu Lefkoşa bölgesi olarak Serdar Denktaş’a belirtmek isteriz ki oradaki tek bir ağaç, Lefkoşa’ya ömür boyu sunabileceği katkının fazlasını bu kente sunmaktadır. Ada yarımızda doğa talanı hali hazırda sınırı çoktan aşmıştır ve artık sadece durdurulması değil geriye döndürülmesi zorunludur. Var olan yeşil alanlarımızı yıkmaya, mahallelerin dokusunu bozmaya değil, daha fazla yeşil alanları kent dokusuna kazandırmaya ihtiyacımız vardır. Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölgesi olarak mahallelinin yanında, kar hırsı ile adamızı bitirmekte olan sermayenin karşısındayız.”

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Örgütü