Yunan Faşistlerine Karşı da Cevap İrade, Cevap Akıncı

Dün akşam Kıbrıs’ın kuzeyinde tarihi bir seçim akşamı yaşanırken Derinya Barikatı’nda faşist ELAM bağlantılı gruplar tarafından bir provakasyon girişimi yaşanmıştır. Yaklaşık 100 kişilik bir grup Derinya Barikatı’nı güneyden yıkıp, kuzeydeki kontrol noktasına kadar ilerlemiş ve ellerindeki meşaleleri bölgeye atmışlardır. Bu provakasyon girişimi karşısında beklediği milliyetçi reaksiyonu bulamayınca başarısız olmuştur. Bu provakasyonun zamanlaması ve gelişim şekli oldukça manidardır.

Derinya provakasyonu, dış müdahalelerle anılan bir seçimde, Kıbrıslı Türklerin iradesine sahip çıkacağını net bir şekilde gösterdiği saatlerde gerçekleşmiş, gerçekleşirken ise Anastasiadis hükümetine bağlı kolluk kuvvetlerinin gerekli güvenlik önlemlerini almadığı görülmüştür. ELAM, hali hazırda Anastasiadis’in Kıbrıslı Elen ilerici gruplara karşı kuklası olduğunu çeşitli dönemlerde göstermiş bir suç örgütüdür. Tüm bu olguların birleşimi Derinya Provakasyonu’nun vehametini arttırmış ve Anastasiadis’i kendi kamuoyunun nezdinde masada federasyonu görüşmeye zorlayacak Akıncı yerine, Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslı Elen kamuoyu ve uluslararası çevrelerdeki meşruluğunu sarsacak Ersin Tatar’ın seçilmesine yönelik bir müdahalesi olarak tarihe kazınmıştır.

Anastasiadis, cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı ile görüşmek yerine, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Akıncı’yı baypas ederek görüşerek daha önce de Kıbrsılı Türklerin iradesini hiçe saymaya çalışmış, Akıncı’nın onurlu çıkışlarının ardındansa Kıbrıslı Elen kamuoyundaki desteği ağır darbeler alarak Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesini muhatap almak zorunda kalmıştı. Anastasiadis bu hamlesi sonucu oluşacak milliyetçi histeri ile Tatar’ın seçilmesini sağlayıp, Kıbrıslı Türklerin iradesi olmadığını Kıbrıslı Elen halkına kanıtlamaya çalışmaktadır.

Seçimlerimize açık müdahale girişiminde bulunan AKP’nin de, Anastasiadis’in de anlamadıkları şey Kıbrıslı Türk halkının siyasi iradesine yönelik gelecek hiç bir müdahaleye tabi olmayacağıdır.

Bağımsızlık Yolu olarak Yunanistan’da bu hafta içinde suç örgütü ilan edilen Altın Şafak’ın uzantısı olan ELAM suç örgütünün gerçekleştirdiği provakasyonu da, bu provakasyonunun sorumlusu Anastasiadis’i de kınarız ve ELAM’ın suç örgütü ilan edilmesi ve kapatılması gerektiğini vurgularız. Bu provakasyonun Maraş’ı seçim malzemesi eden AKP’nin girişiminden zemin aldığını, milliyetçilerin bir kez daha birbirlerinin ekmeğine yağ sürmeye çalıştığı açıktır.

Ayrıca tıpkı AKP-MHP iktidarının kendi çaresizliğinden irademize yönelik gerçekleştirdiği saldırıları Türkiye emekçi insanınına mal etmediğimiz gibi, bu saldırıyı da Kıbrıslı Elen emekçilerine mal etmediğimizi vurgularız.

Kıbrıslı Türkler iradesini ne şoven Kıbrıslı Elen liderliğine, ne de AKP-MHP iktidarına teslim etmeyecektir.

Yaşasın Halkların Kardeşliği

Cevap İrade

Cevap Akıncı

Bağımsızlık Yolu (a)
Nehir Özkızan
Bağımsızlık Yolu Dış İlişkiler Sekreteri