Hak Mücadeleleri Halkın Özne Olduğu Anlayışla Büyür

(07.01.2016)

“Yıllardır çeşitli yöntemlerle iradesi gasp edilen Kıbrıslı Türk halkı bugün de benzeri bir süreçle karşı karşıyadır. Ülkemize, Kıbrıslı Türk halkının ihtiyaç ve çıkarları için taşındığı iddia edilen su, halkımızın kendi kendini yönetme hakkına karşılık bir silah olarak kullanılmaya çalışılıyor. AKP hükümeti, taşınan suyla birlikte adanın su kaynaklarını kontrol etmenin peşinde. Bu tehlikeye rağmen CTP-BG-UBP hükümeti halkı bu kadar önemli konuda bilgilendirme gereği bile duymuyor.

Bu konu açıktır ki; tartışılanın aksine taşınan sudan öte, Kıbrıslı Türklerin geleceğini belirleme hakkıyla ilgili bir konudur. Bundan ötürü halkın bu hakkın savunusu konusunda özne olması bir zorunluluktur ve hükümet şu ana kadarki tavrıyla halkın özne olmasını engellemektedir. Halk, AKP ve CTP-BG-UBP hükümetleri arasında yaşanan ve müzakere diye sunulan süreç hakkında resmi kanallardan bilgilendirilmelidir. AKP ne teklif ediyor? CTP-BG-UBP hükümeti ne cevap veriyor? Reddedildiği iddia edilen öneriler nelerdir? Hükümet neden resmi bir açıklama yapmıyor? Yaşanan bu gizliliğin sebebi nedir? Tüm bu soruların cevaplarını bilmek halkın hakkıdır.

Halkı bilgi alma hakkından bile yoksun bırakan hükümetin, halktan hurafe şeklinde koşulsuz bir inanç beklemesi boşunadır. Çünkü hak mücadeleleri kör bir inançla değil halkın özne olduğu bir anlayışla gerçekleşir ve büyür. Bağımsızlık Yolu olarak hükümeti halkı bilgilendirmeye çağırıyoruz.”

Bağımsızlık Yolu

Leave a Comment