Reddediyoruz Platformu

TC’nin ülkemizde kuracağı “Yurtdışı Koordinasyon Ofisi” ile gençlikle ilgili pek çok faaliyeti devralması anlamına gelen Koordinasyon Ofisi Anlaşması, 2015 yılında CTP-DP Hükümeti Bakanlar Kurulu’nda onaylandı. Reddediyoruz Platformu’nu kuran kültür dernekleri ve halkın direnişi ile karşılaşan anlaşma, Meclis’e getirilmeden geçirilmesi için çeşitli yöntemler denense de, günün sonunda geri çekilmişti.

2016 yılında şansını bir kez daha denemek isteyenler anlaşmayı Meclis’e getirince, dernekler bu duruma Reddediyoruz Platformu’nu tüm örgütlere açarak yanıt verdi.

Bağımsızlık Yolu’nun da dahil olduğu Reddediyoruz Platformu, anlaşmanın Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesinden bir hafta önce, Dereboyu’nda gerçekleştirilen “Geleceğin İçin Pedal Çevir” eylemi ile Koordinasyon Ofisi’ne karşı süreci yeniden hareketlendirdi.

Pazartesi günü gerçekleştirilecek Genel Kurul öncesi hafta sonu boyunca Meclis önünde kalınmasıyla ise, anlaşma iptal edilene kadar sokağı terk etmemekteki kararlılık ortaya konulmuş oldu.

Sabah saatleriyle birlikte genel kurulun başlamasıyla Meclis önündeki direniş de büyümeye başladı. Anlaşma o günün sonunda dışarıdaki halka kulak tıkayan işbirlikçi hükümetin oylarıyla Meclis’ten geçse de, Cumhurbaşkanı’na süreci Anayasa Mahkemesi’ne taşıması için gereken mesaj sokakta verilmiş, anlaşmanın Anayasa’ya aykırı bulunup rafa kaldırılma sürecine giden yol açılmış oldu.

Meclis önünde sabahlayan gençler, Reddediyoruz Platformu’nun sürecin devamında binlerce kişiyi sokağa dökecek bir direnişe dönüşmesinin önünü açarken, yüzler binlere, #reddediyoruz ise Kıbrıslı Türklerin gericiliğin önüne çektiği tarihi bir duvara ve direnişe dönüştü.