Nükleere Hayır Platformu

Nükleere Hayır Platformu, 11 Aralık 2014 tarihinde yayımlanan ortak deklarasyon ile özelde 2014 yılında Mersin ilinin Gülnar ilçesinin Akkuyu mevkiinde AKP hükümeti tarafından başlatılan ve kurulacak olan nükleer santrali projesinin derhal iptal edilmesi ve inşaatın durdurulması için, genelde ise tüm nükleer santrallere karşı kurulmuştur.

Bağımsızlık Yolu’nun yanı sıra, Biyologlar Derneği, Tabipler Birliği, Çevre Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarlar Odası, Yeşil Barış Hareketi, Karpaz Dostları, Diyetisyenler Birliği, MS Derneği, Kanser Hastalarına Yardım Derneği, Evrensel Hasta Hakları Derneği, Baraka Kültür Derneği, Diabet Derneği, Sanatçı ve Yazarlar Birliği, Feminist Atölye, , Kuskor, Güç-Sen, KAMU-SEN, Çam-Sev, BKP, YKP, TDP de platformun bileşenleridir.

Nükleere Hayır mücadelesi kapsamında; adanın farklı bölgelerinde(Lefkoşa, Mağusa ve Lefke) projenin iptali için 10 Ocak 2015’e kadar sürecek olan imza kampanyası başlatılmış, değişik bölgelere bilgilendirme ziyaretleri gerçekleştirilmiş, K. T. Tabipler Birliği lokalinde yurtdışından katılan konukların katılımıyla konferans düzenlenmiş, 17 Ocak 2015 tarihinde Lefkoşa Köşklüçiftlik’te Citroen Kavşağı’ndan başlayıp TC Elçiliğinde son bulan bir yürüyüş gerçekleştirilerek imza kampanyasında toplanan imzalar TC Elçiliğine teslim edilmiştir.

15 Şubat 2015’te, Mersin’de gerçekleştirilen büyük yürüyüşe, aralarında Bağımsızlık Yolu üyesinin de bulunduğu Nükleere Hayır Platformu’nun 4 temsilcisi de katılmıştır.

Mersin’deki yürüyüşle eş zamanlı olarak, Nükleere Hayır Platformu Girne Limanı’ndaki Kordonboyu’nda nükleer santrale hayır eylemi gerçekleştirmiştir.

 

25 Nisan 2015’te Selimiye Meydanı’nda; Sol Anahtarı, Grup Baria, Grup Saki, Grup Totem, Arda Gündüz, İki Toplumlu Koro, Mesarya Bölge Korosu, Utku Yerebakan&Hayal ve Kuzey Tarık’ın sahne aldığı ‘Yaşam İçin Çal Söyle Nükleere Hayır De’ sloganıyla bir konser düzenlenmiştir. Ayrıca etkinliğe HAS-DER Halk Dansları, Baraka Tiyatro Ekibi ve Lirik Şiir Grubu da katkı koymuşlardır.

 

9 Mayıs 2015’te Lefkoşa Ara Bölge’deki Dayanışma Evi’nde bir panel, Çernobil faciasının yıldönümleri olan 26 Nisan 2016 ve 26 Nisan 2017 tarihlerinde  Lokmacı Barikatı’nda nükleer santrallere karşı iki toplumlu ortak eylem gerçekleştirilmiştir.

8 Ağustos 2017 tarihinde Nükleere Hayır Platformu TC elçiliği önünde bir basın açıklaması yaparak, santralin kurulması protesto edilerek mücadeleye devam edileceğinin altı çizilmiştir.

2016 yılında Türkiye’deki Nükleere Karşıt Platform’un başlattığı hukuksal mücadele Ocak 2018’de santralin durdurulmasına yönelik önemli bir kazanım elde etmiştir. Kazanımın ardından Nükleere Hayır Platformu bir basın açıklanması yaparak mücadelenin sürdürüleceği vurgulamıştır.

Mücadele devam etmektedir.

NÜKLEERE HAYIR, YAŞAMA VE YAŞATMAYA EVET!