Hayvan Refahı Yasası ile Hayvan Cinayetlerine Son!

Geçtiğimiz hafta sosyal medyada yayımlanan asılmış bir kedi fotoğrafı üzerine Hayvan Refahı Yasası’na dayanarak başlattığımız yasal süreç sonucunda polis tarafından verilen gayrı resmi bilgi, fotoğrafın farklı bir ülkede farklı bir zamanda çekildiği şeklinde olmuştur. Soruşturmanın doğruluğu ve güvenilirliği hakkında yorum yapmıyor ve polis teşkilatı ile halkımızın vicdanına bırakıyoruz…

Ancak şunu açıklıkla belirtmek isteriz ki, bizler hayvan haklarına saygılı olunması için mücadele eden kişiler olarak her şeyden önce insan haklarına saygıyı en önemli ilkemiz bilmekteyiz. Herkesin, suçluluğu kanıtlanıncaya kadar masum kabul edilmesi en temel insan haklarındandır. Aksi, yargısız infaz anlamına gelir. İşte bu hassasiyetle hiçbir yazı, haber veya açıklamamızda bir kişiyi suçlu ilan etmedik. Sosyal medyada açık bir şekilde paylaşılan bir cinayet fotoğrafı üzerine, gereken araştırmanın yapılması için yasanın, “Hayvanlara kötü muamele yapıldığını gören kişiler Polis Örgütüne ihbarda bulunur ve Polis Örgütü gerekli yasal prosedürü uygular.” diyen 6. maddesini harekete geçirdik.

Tıpkı cinayeti işlemek gibi cinayet fotoğrafını eleştiri yapmadan paylaşmanın da kınanması, engellenmesi ve suçluyu bulmak üzere soruşturulması gereken bir husus olduğu kanaatindeyiz. Fotoğraftaki canlının bir kedi veya insan olması “dünya yalnız bizim değil” diyen bizler için fark etmemektedir. Bir canı katleden veya cinayet görüntüsünü eleştirmeksizin paylaşan anlayışa karşı, hem insan haklarına hem de hayvan haklarına saygımız ile mücadele etmeye devam edeceğiz.

Kıbrıs Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi

Leave a Comment